Τότε που σέρνανε τα σκυλιά με τα λουκάνικα...

Θέματα που δεν αφορούν τη μουσική - links από το διαδύκτιο!!!

Topic author
KONNECTORAS Admin
Administrator
Administrator
Όνομα / Name: Βασίλης
Τοποθεσία (Location): Νίκαια
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Πλήκτρα
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: KURZWEIL: K2000S v3.87 w/P-RAM, 64MB sample ram & Compactflash Drive modification, K2500R v5.01 w/P-RAM2, 128MB sample ram & KDFX, K2600S v4.11 w/128MB P-RAM26, sample ram, RMB26-1 έως 4, & Compactflash Drive modification, Expression Mate (Ribbon Controller),
KORG: WAVESTATION SR, TRITON EXTREME 76 w/MOSS & 96MB sample ram, TRITON RACK (w/EXB-MOSS, EXB-SCSI, EXB-PCM 01-02-04-05-06-07-08-09), TRINITY PLUS (w/SOLO-TRI,HDR-TRI,DI-TRI,PBS-TRI), PA3X 76 w/EXB-M256, PAD CONTROL
ROLAND: JD990 w/SR-JV 04, JV1080 w/SR-JV 04-06-11-99, XV5080 w/128MB sample ram, SR-JV 01-07-19-98 & SRX 06-07-04-98, FANTOM-XR w/SRX 01-02-03-11-97 &1GB sample ram
YAMAHA: TG500 w/1MB flash ram, RM50 w/0.5MB flash ram, MOTIF ES6 (w/ PLG150-VL-AN-DX & 1GB sample ram), VL70M, PSS680+790, PSR500
CASIO: CZ101
AKAI: SG01V
NOVATION: SL 61 MK II
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Από αναζήτηση στο google...!
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ανταλλαγή γνώσεων, απόψεων, υλικού, τεχνικής βοήθειας καθώς και γνωριμίες με ανθρώπους του ίδιου ενδιαφέροντος, την μουσική τεχνολογία ή καλύτερα την τεχνολογία στην υπηρεσία της μουσικής!!!
Facebook Profile: Konnectoras Konnex
x 44
x 5
Group: Administrators
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times
Flag: Greece
Zodiac: Scorpio
Status: Offline

Τότε που σέρνανε τα σκυλιά με τα λουκάνικα...

Post #1 by KONNECTORAS Admin » Tue Aug 07, 2012 1:24 am

Πλανητάρχης με ..μαύρο μαλλί...:
[youtube]f9Frbe50ayM[/youtube]

Και η μεγάλη Μαρία Ρούσσου...:
[youtube]aqR2jWSgBao[/youtube]

Και ο πιο μεγάλος Κώστας Μοναχός...:
[youtube]tHnoCwatN3Q[/youtube] Και δώστου οι σαμπάνιες με τα κιβώτια!!!!!

Γίνεται, σας παρακαλώ πάααρα πολύ, να διακτινιστούμε τότε...;;;;;!!!!!
Σε εκείνα τα ωραία και απλά και αγνότερα χρόνια.....;;;;;;;
0 x

Image Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

Image ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΘΗΡΙΟ !!!

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Korg_Panos
Power user
Power user
Όνομα / Name: Πανίκας
Τοποθεσία (Location): Eλλάδα
Επάγγελμα / Occupation: Μαθητής της Α΄Λυκείου (Μουσικό Λύκειο Θεσσαλονίκης)
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Αρμόνιο,Πιάνο, Βιολί,Sazi,Ποντιακή Λύρα,Φλογέρα
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Πιάνο:Samick Αρμόνιο:KorgPa500
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Από φίλο
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ανθρώπους με τα ίδια ενδιαφέροντα (αρμόνιο &ανώτερα θεωρητικά)και ανταλλαγή υλικού
Facebook Profile: http://www.facebook.com/profile.php?id=100001287332453
YouTube Channel: http://www.youtube.com/user/korgPanos
My Blog: Gmail:panoslakkoma@gmail.com
Group: Registered users
Zodiac: Aries

Re: Τότε που σέρνανε τα σκυλιά με τα λουκάνικα...

Post #2 by Korg_Panos » Tue Aug 07, 2012 1:33 am

Τέλειος ο Μπουγάς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0 x

Sakis Kalamata Mod
Moderator
Moderator
Όνομα / Name: Θανάσης Σταυριανέας
Τοποθεσία (Location): Ελλάδα
Μουσικό όργανο / Music Instrument: keybord's και άλλα !!!
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Roland d-50 & Roland Rs-5 & Roland EM-55 & korg Pa3x
Μπουζούκι-Κλαρίνο-Drums.
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: apo to google !!!
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: enimerosi k psixagogia
YouTube Channel: http://www.youtube.com/user/MrTommyKala ... ature=mhee
x 2
Group: Global moderators
Zodiac: Cancer

Post #3 by Sakis Kalamata Mod » Tue Aug 07, 2012 2:50 am

αλλες εποχες τοτε..
λεφτα με το τσουβαλι....δεν τις ειδα ποτές. τοτε επαιζα με τα κουβαδακια μου.... :mrgreen: !!!!!

ΥΓ.40 χρονια τα ιδια και τα ιδια ο μπουγας. :mrgreen: ....αλλα τραγουδια δεν εχει μαθει να λεει ηθελα να ξερα :?: ?????????
0 x
Image

"Να είσαι καλός με τους συνανθρώπους σου ανεβαίνοντας,γιατι θα τους συναντήσεις έναν έναν κατεβαίνοντας"

mi3s
Good user
Good user
Όνομα / Name: Βαγγέλης
Τοποθεσία (Location): Thessaloniki/Edessa
Μουσικό όργανο / Music Instrument: πιάνο
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Kurzweil PC3K8,Korg M3
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Επικοινωνία με συναδέλφους
Zodiac: Taurus

Post #4 by mi3s » Wed Aug 08, 2012 12:09 am

Ήταν τότε που νδ πασόκ μοίραζαν λεφτα και διορισμούς με το κιλό...
0 x

Disable adblock

korg_nikos
User
User
Όνομα / Name: Νίκος Σαββίδης
Τοποθεσία (Location): Αθήνα/Ξάνθη
Επάγγελμα / Occupation: Ηλ/γος Μηχανικός
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg Triton Extreme + EXB MOSS, Korg Triton Le + EXB SMPL, Korg Trinity V3 (MOSS-TRI Installed), Korg Trinity Plus (SOLO-TRI + PBS-TRI Installed), Korg PA80+16MB Turker Flash Card, Roland EM 15-OR, Casio CZ-101 + 4x16 Banks Mod. Cartridge, Yamaha VL70-m
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Από search
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Επικοινωνία με μουσικούς
Facebook Profile: Nikos Savidis
YouTube Channel: http://www.youtube.com/user/korgnikos
x 1
Zodiac: Leo

Post #5 by korg_nikos » Wed Aug 08, 2012 1:17 am

mi3s wrote:Ήταν τότε που νδ πασόκ μοίραζαν λεφτα και διορισμούς με το κιλό...

...+1000000 και βάλε...
0 x

Sakis Kalamata Mod
Moderator
Moderator
Όνομα / Name: Θανάσης Σταυριανέας
Τοποθεσία (Location): Ελλάδα
Μουσικό όργανο / Music Instrument: keybord's και άλλα !!!
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Roland d-50 & Roland Rs-5 & Roland EM-55 & korg Pa3x
Μπουζούκι-Κλαρίνο-Drums.
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: apo to google !!!
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: enimerosi k psixagogia
YouTube Channel: http://www.youtube.com/user/MrTommyKala ... ature=mhee
x 2
Group: Global moderators
Zodiac: Cancer

Post #6 by Sakis Kalamata Mod » Thu Aug 09, 2012 3:01 am

ναι...δεν ηξεραν οτι θα έρθει ο εθνοσωτήρας Αλέξης η αλέκα ο σαβραμόπουλος και τα άλλα παιδια.......παιδια μουσικό φόρουμ είμαστε...προς θεού....μη το παμε στα πολιτικά...
0 x
Image

"Να είσαι καλός με τους συνανθρώπους σου ανεβαίνοντας,γιατι θα τους συναντήσεις έναν έναν κατεβαίνοντας"

korg_nikos
User
User
Όνομα / Name: Νίκος Σαββίδης
Τοποθεσία (Location): Αθήνα/Ξάνθη
Επάγγελμα / Occupation: Ηλ/γος Μηχανικός
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg Triton Extreme + EXB MOSS, Korg Triton Le + EXB SMPL, Korg Trinity V3 (MOSS-TRI Installed), Korg Trinity Plus (SOLO-TRI + PBS-TRI Installed), Korg PA80+16MB Turker Flash Card, Roland EM 15-OR, Casio CZ-101 + 4x16 Banks Mod. Cartridge, Yamaha VL70-m
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Από search
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Επικοινωνία με μουσικούς
Facebook Profile: Nikos Savidis
YouTube Channel: http://www.youtube.com/user/korgnikos
x 1

Post #7 by korg_nikos » Thu Aug 09, 2012 8:03 pm

Πάει δεν πάει η κουβέντα στα πολιτικά ο Βαγγέλης (mi3s) έχει τεράστιο δίκιο σε αυτό που λέει. Τα τελευταία χρόνια της δεκαετίας 80, όλη η δεκαετία του 90 και τα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του 2000 μέχρι τους Ολυμπιακούς όσοι θεωρούν οτι ήταν καλά χρόνια δεν έχουν ουσιαστικά δίκιο. Φαινομενικά ήταν καλά χρόνια.

Ιδιαίτερα τη δεκαετία του 90 και μέχρι τους Ολυμπιακούς το 2004 με σαφή σταθμό την ένταξη της χώρας στην ΟΝΕ και την υιοθέτηση του Ευρώ η μικρομεσαία τάξη είχε μια A αγοραστική δύναμη η οποία ήταν καρπός της "ανάπτυξης" όπως μας έλεγαν. Η μικρομεσαία τάξη έβγαινε έξω, έτρωγε, διασκέδαζε, έσπαγε, πέταγε λουλούδια, αγόραζε αυτοκίνητα, κινητά, πήγαινε ταξίδια κτλ. Αυτό όμως που η μικρομεσαία τάξη δεν αντιλαμβανόταν και δυστυχώς οι περισσότεροι δεν αντιλαμβάνονται ακόμα είναι οτι αυτή η Α αγοραστική δύναμη που είχε ηταν εντελώς πλασματική και κυρίως δανεική.

Αυτά τα δάνεια πληρώνουμε όλοι μας τώρα και με τρόπο τέτοιο που κάποιοι τοκογλύφοι (εσωτερικού κι εξωτερικού) βγάζουν και κέρδος από αυτό.

Το κακό ήταν οτι την Ελλάδα και τη μεγαλύτερη παρτίδα του πληθυσμού της την έπεισαν οτι ήταν ώριμη από σκοπιά ανάπτυξης να δεχτεί το Ευρώ και να υιοθετήσει τακτικές σε όλες τις εκφάνσεις της καθημερινής ζωής κι επιχειρηματικότητας παρόμοιες με αυτές του Γερμανού του Γάλλου του Σουηδού και γενικά του Ευρωπαϊκού Βορρά. Τα κονδύλια που δόθηκαν, αντί να αξιοποιηθούν επενδυτικά έγιναν ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές ψυχαγωγίας, μπουζούκια, Club, καλοπέραση, μίζες, ρουσφέτια, 4x4, εργοστάσια φαντάσματα στη Βόρεια Ελλάδα τα οποία μόλις απόσβεσαν την κατασκευή τους μετεγκαταστάθηκαν σε γειτονικές Βαλκανικές χώρες αφήνοντας ξεκρέμαστο το εντόπιο εργατικό δυναμικο τους κτλ.

Δεν αμφιβάλλει κανείς οτι το βιοτικό επίπεδο του μέσου Έλληνα ανέβηκε κάποιες κλάσεις αλλά δυστυχώς όποιος αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα της κατάστασης γνώριζε οτι η ανάταση αυτή θα είχε σύντομα ημερομηνία λήξεως διότι το επίπεδο, η παιδεία και η νοοτροπία του Μέσου Έλληνα είναι τέτοια που εύκολα πείστηκε οτι μπορεί μέσα σε ένα-δυο χρόνια να φτάσει το βιοτικό επίπεδο του Γερμανού πχ ο οποίος πριν καν αρχίσει ο Ά παγκόσμιος πόλεμος διέθετε ήδη Βαριά Βιομηχανία.

Θέλοντας να δώσω ένα προσωπικό παράδειγμα θα πω το εξής. Για όσους δεν με ξέρουν γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα αλλά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου κάθε καλοκαίρι ανέβαινω στο χωριό μου (Λευκόπετρα Ξάνθης) από όπου και κατάγομαι. Θυμάμαι τα καλοκαίρια όταν ήμουν πιτσιρικάς 10-11 ετών (1989-1990) είχαμε ένα παλιό Nissan Datsun 120Y του 79 με το οποίο ανεβαίναμε από Αθήνα. Κάποιοι συγγενείς μας (θείοι μου) έρχονταν από τη Γερμανία όπου ήταν μετανάστες (Στουτγκάρδη, Καρλσρούη, Bilefeld, Reutlingen, Κολωνία, Wuppertal). O πατέρας μου εργαζόταν στη ΔΕΗ ενώ οι μετανάστες θείοι μου ήταν οι περισσότεροι εργάτες σε εργοστάσια ενώ 2 από αυτούς οδηγοί σε αστικές συγκοινωνίες. Ενώ εμείς είχαμε το ταπεινό Datsun θυμάμαι οτι οι θείοι μου αν και εργάτες είχαν όλοι 5άρες και 7άρες BMW, Mercedes και Audi. Κάποιοι από αυτούς είχαν και τις κλασσικές μεγάλες βιντεοκάμερες με τις οποίες βιντεοσκοπούσαν τις "διακοπές στο χωριό" και έπαιρναν σβάρνα όλους τους παππούδες και τις γιαγιάδες του χωριού για "να έχουν να θυμούνται στην ξενιτιά" όπως έλεγαν. Ταυτόχρονα όλοι οι ντόπιοι του χωριού συμπεριλαμβανομένου και του πατέρα μου πήγαιναν από πίσω για να δουν και αυτοί την κάμερα και να συμμετέχουν τρόπον τινά στη διαδικασία. Εγώ σαν πιτσιρίκι τους κοιτούσα πραγματικά με δέος, δεν ήμουν συνηθισμένος ούτε στα μεγάλα αυτοκίνητα ούτε σε hi-tech συσκευές και θυμάμαι τον εαυτό μου αφενός να ρωτάω τον πατέρα μου "πόσο πλούσιοι ήταν οι θείοι από τη Γερμανία" και αφετέρου να τον παρακαλάω "τον Σεπτέμβριο που θα γυρίσουμε στην Αθήνα να πάρουμε κι εμείς Video, CD Player, Βιντεοκάμερες και Mercedes"

Τα χρόνια πέρναγαν και το 1992 ανεβήκαμε στην Ξάνθη σαφώς αναβαθμισμένοι με καινούριο αυτοκίνητο ένα Ford ORION του 1991 που μείωσε λίγο τη "διαφορά του βιοτικού μας επιπέδου" με τους θείους μου αλλά και πάλι το "κενό" ήταν μεγάλο...πού να συγκριθεί κανείς με τις Mercedes! Όσο μεγάλωνα, καθώς περνούσαν τα χρόνια και συζητούσα και με τα ξαδέρφια μου που έμεναν στη Γερμανία, συνειδητοποιούσα οτι η Γερμανία είχε μεγάλες διαφορές με την Ελλάδα ως χώρα που εξάγει προϊόν βαριάς βιομηχανίας σε όλους τους τομείς και οτι τα πράγματα εκεί γενικά ήταν πιο πειθαρχημένα, έχοντας βέβαια και αυτό το τίμημά του με ότι αυτό συνεπάγεται σχετικά με τον τρόπο ζωής μας ως Έλληνες.

Όταν τα χρόνια πέρασαν και το Μάρκο εγκαταλείφθηκε και η Ελλάδα "αναβαθμίστηκε" με την ένταξή της στο Ευρώ μπορούσα πλέον να κοιτάω τους "πλούσιους" μετανάστες συγγενείς μου στα μάτια! Μάλιστα κάποιοι από αυτούς είχαν μεταβεί από τις BMW και τις Mercedes στα Audi, Ford και Volkswagen Golf. Είχαμε κι εμείς 3 αυτοκίνητα πλέον εκ των οποίων το ένα στα 2.000cc καθότι το τεκμήριο είχε καταργηθεί. Επίσης υπήρχε μία μοτοσυκλέτα στην οικογένεια, ψηφιακή φωτογραφική μηχανή και κάμερα, Playstation, Laptop και 32" τηλεόραση στο σπίτι μας στο χωριό παρακαλώ διότι στην Αθήνα είχαμε παραπάνω ίντσες και 4 τηλεοράσεις μάλιστα!! Ο μισθός του πατέρα μου λίγο πριν βγει στη σύνταξη το 2004 ως Τομεάρχης στη Διανομή (ΔΕΗ) ήταν περίπου στα 3.000 Ευρώ με πλήθος επιδομάτων. Επίσης την ίδια περίοδο πολλοί ντόπιοι στο χωριό είχαν αγοράσει καινούρια αυτοκίνητα (αγροτικά και μη), καινούρια τρακτέρ, καινούρια κυνηγετικά όπλα, είχαν ήδη ανοίξει 4 cafe-bar στο χωριό τα οποία το βράδυ διέθεταν και τα μη εξαιρετέα "φρουτάκια" και στην πόλη λειτουργούσαν 3 μπουζουξίδικα και 3 Club. Tαυτόχρονα τα εργοστάσια των ΣΕΒΑΘ, ΡΟΔΟΠΗ, Eλληνική Βιομηχανία Ζάχαρης, ΦΑΓΕ, ΕΛΒΙΖ, ΣΕΚΑΠ, ΣΕΚΕ, ΣΕΠΕΚ και άλλα μετα βίας έμεναν ανοιχτά την ίδια ώρα που η ενασχόληση με την αγροτική καλλιέργεια συνεχώς και μειωνόταν από τους ντόπιους ανεξάρτητα από τις επιδοτήσεις που δίνονταν.

Το 2004 είχα πάρει το πτυχίο μου και ήμουν έτοιμος να υπηρετήσω στο στρατό. Eκείνο το καλοκαίρι θυμάμαι είχα μείνει στην Ξάνθη όλο το καλοκαίρι από αρχές Ιουνίου μέχρι αρχές Σεπτέμβρη. Θυμάμαι οτι προβληματιζόμουν βλέποντας όλα τα παραπάνω που έγραψα, έχοντας ήδη αρχίσει να ανησυχώ για την επαγγελματική μου αποκατάσταση μετά το Στρατό. Προβληματιζόμουν και σκεφτόμουν πώς ήταν δυνατόν να αιτιολογηθεί με ιδία μέσα η τόσο σχετικά απότομη και δραστική αναβάθμιση του βιοτικού μας επιπέδου εφόσον δεν έχει επέλθει και κάποια δραματική ανάπτυξη στη χώρα πέρα από τα έργα των τότε Ολυμπιακών. Βλέποντας γύρω μου όντας στην Ξάνθη την αγροτική και κτηνοτροφική βιομηχανία που αποτελεί μαζί με τον τουρισμό της Ελλάδας βασική παραγωγική δύναμη της χώρας να καταρρέει, προβληματιζόμουν ακόμη περισσότερο. Σκεφτόμουν οτι αν εμείς οι μικρομεσαίοι είχαμε τέτοια αναβάθμιση βιοτικού επιπέδου μέσα σε λίγα χρόνια τι χρήματα θα είχαν παιχτεί "κάτω από το τραπέζι" στα παραπάνω στρώματα. Βέβαια τότε δεν μας ένοιαζε και πολύ διότι οι περισσότεροι λίγο πολύ καλά περνάγαμε. Το θέμα όμως ήταν κατά πόσο πειστήκαμε οτι δικαιούμαστε βάσει εγχώριας ανάπτυξης να απολαμβάνουμε όσα απολαμβάναμε τότε, καταναλώνοντας σαφώς κατά κόρον τα προϊόντα της εξαγωγικής βιομηχανίας του Ευρωπαϊκού Βορρά και της Άπω Ανατολής.

Προς Θεού δεν συμμερίζομαι το "μαζί τα φάγαμε" γνωστού πολιτικού αλλά δυστυχώς όταν η νοοτροπία μας είναι τέτοια χωρίς να προβληματιζόμαστε περαιτέρω ακόμα και όταν απολαμβάνουμε το "έχειν" κυνηγώντας όλοι μαζί να "αράξουμε" σε μια θέση στο Δημόσιο ή κάπου να βολευτούμε ρε αδερφέ, ή και πιο νωρίς ακόμα να πάρουμε ένα πτυχίο με οποιοδήποτε μέσο αδιαφορώντας για την πραγματική παιδεία και μόρφωση που λαμβάνουμε, τα πράγματα δεν αργούν να εξελιχθούν άσχημα. Η μεσαία τάξη βολεύτηκε, κινήθηκε και "κοιμήθηκε" με δανεικά και στην πλάτη της έγιναν όργια από εκμεταλλευτές πολιτικούς και επί του παρόντος από διεθνείς τοκογλύφους και δυστυχώς αυτοί που την πληρώνουν είναι η παραγωγική δύναμη της χώρας και η νέα γενιά. Ακόμα και αυτή η νέα γενιά (μιλάω για το Μέσο Όρο και την πλειοψηφία που καθορίζει πρακτικές και όχι φυσικά για όλους) μη λαμβάνοντας ουσιαστική παιδεία είναι πιο πιθανό να επαναλάβει τα ίδια λάθη καλλιεργούμενη στην ίδια νοοτροπία.

Εύχομαι πραγματικά τα πράγματα να αλλάξουν σύντομα.

Μεθαύριο θα επισκεφθώ για ένα ακόμα καλοκαίρι την αγαπημένη μου Ξάνθη, αυτή τη φορά για πολύ λιγότερο χρονικό διάστημα από ότι συνήθως βέβαια. Φοβάμαι πλεόν οτι η ψαλίδα με τους "πλούσιους" μετανάστες συγγενείς όπως έλεγα όταν ήμουν πιτσιρικάς θα έχει ανοιξει πάλι...
0 x

sakisus
User
User
Όνομα / Name: Σάκης
Τοποθεσία (Location): US
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Keys
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Roland XP30/KORG Triton Le/KORG PA500ORT
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Google
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Γνώση, Παρέα

Post #8 by sakisus » Thu Aug 09, 2012 10:44 pm

Νικο απολαυστικο το κειμενο σου και σιγουρα οπου και να κοιταξουμε γυρω μας βλεπουμε παρομοιες καταστασεις... Εγω δεν θα ελεγα "Μαζι τα φαγαμε" αλλα μαζι τα καναμε. Διοτι το βαρος δεν πεφτει στον εγκληματια (στην προκειμενη) αλλα σ αυτους που τα ξεραν, τα βλεπαν, ειχανε την δικαιοδοσια και την ευθυνη να κανουν κατι και αποφασισαν να συμμετασχουν στο "φαγο-ποτι".
- Φταιει ο γεωργος που επαιρνε επιδοτησεις και αποζημιωσεις και αντι να τις χρησιμοποιησει αναλογως, τα ετρωγε στο μαγαζι μας καθε νυχτα με τις "σβετλανες"? Σιγουρα φταιει
- Φταιμε εμεις που πληρωνουμε ελεγκτες και "οργανα" απ τον ιδρωτα μας για ν αποφευχθουν αυτες οι καταστασεις και αυτοι "αγρον ηγοραζον"? Μπορει...
- Φταιμε εμεις που μετα απ ολα αυτα, σημερα το 2012, μετα απο τετοια σφαγη, συνεχιζουμε να βλεπουμε διπλα μας να συνεχιζετε αυτο το "φαγο-ποτι" και ειμαστε ακομα στο "δε βαριεσαι"? Σιγουρα...

Να πω κατι τελευταιο για να μην κουραζω.... Πριν απο 3 χρονια μιλουσα με μια γρια (78 χρονων) στο Saint Louis MO και με ειπε οτι παιρνει ακομα επιδομα πολυτεκνου απο την Ελλαδα! Στην αρχη νομιζα οτι τα μπερδεψε η γιαγια και μ ελεγε κοτσανες, αλλα οταν ρωτησα μια ανηψια της με ειπε οτι Ναι!. Φυσικα εγω ανοιξα φασαρια και η μια εγγονη της με τον αντρα της κοντεψαν να με πλακωσουν, διοτι το ζευγαρι παντρευτηκε ($100.000 γαμος παρακαλω, στον οποιο κατα συμπτωση επαιξε η ορχηστρα μας) με την βοηθεια της γιαγιας. Δηλαδη οχι μονο μερικοι ξερουμε οτι βλαπτουμε σοβαρα το δημοσιο, αλλα τσαμπουκαλευομαστε κιολας.

Μερικες συμπεριφορες πρεπει να γυρισουν εκει που ανηκουν... Στη ντροπη και στο αισχος, ειδαλλως... ακαρπες θα μεινουν οι προσπαθειες μας.

Υποκριτης κι εγω βεβαιο διοτι οταν πεφταν οι χαρτουρες με τα τσουβαλια... δεν ελεγα "Ποθεν Εσχες" αλλα "Δωξα το Θεο".

ΥΓ Ο Μπουγας ειναι απλα μοναδικος!
0 x

STDOL1980
Senior user
Senior user
Όνομα / Name: Σταύρος
Τοποθεσία (Location): Ioannina
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg pa700 (Musicorama Lite Set), Roland Fantom X6
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Από αναζήτηση Google
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ανταλλαγή απόψεων, μουσικό υλικό
x 10
x 18
Been thanked: 6 times
Zodiac: Aries

Post #9 by STDOL1980 » Thu Aug 09, 2012 11:51 pm

Πολύ ωραίο το κείμενο το Νίκου πράγματι... λέει πολλές αλήθειες!

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πάτε τόσο πολύ πίσω στο 1988, μέχρι το 2006-2007 τα μπουζούκια ήταν 6ήμερα απλώς τις καθημερινές είχαν ωράριο. Βέβαια δεν άνοιγαν σαμπάνιες άλλα ήταν τίνγκα δεν έβρισκες να κάτσεις πσκ.

Μετά σιγά-σιγά μειώθηκαν στα 3ήμερα και τώρα στην επαρχία έχουν εξαφανιστεί δεν υπάρχουν. Κρίμα ειδικά σε αυτόν τον κλάδο υπάρχουν πολλοί μουσικοί/τραγουδιστές επαγγελματίες οικογενειάρχες άνεργοι που είχαν συνηθίσει και σε υψηλά μεροκάματα... ειδικά οι καλοί μουσικοί που είχαν επενδύσει τα πάντα πάνω στη νύχτα (όργανα, δάνεια, σπίτια, αυτοκίνητα) δεν το άξιζαν αυτό...

Οι υπόλοιποι που είμαστε νέοι και ασχολούμασταν και ερασιτεχνικά εντάξει δεν πάθαμε και καμιά μεγάλη ζημιά... το πολύ να σηκωθούμε να μεταναστεύσουμε να ησυχάσουμε μια και καλή!

...κι ο θεός βοηθός...
0 x
Πληροφορίες στο bar...

Topic author
KONNECTORAS Admin
Administrator
Administrator
Όνομα / Name: Βασίλης
Τοποθεσία (Location): Νίκαια
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: KURZWEIL: K2000S v3.87 w/P-RAM, 64MB sample ram & Compactflash Drive modification, K2500R v5.01 w/P-RAM2, 128MB sample ram & KDFX, K2600S v4.11 w/128MB P-RAM26, sample ram, RMB26-1 έως 4, & Compactflash Drive modification, Expression Mate (Ribbon Controller),
KORG: WAVESTATION SR, TRITON EXTREME 76 w/MOSS & 96MB sample ram, TRITON RACK (w/EXB-MOSS, EXB-SCSI, EXB-PCM 01-02-04-05-06-07-08-09), TRINITY PLUS (w/SOLO-TRI,HDR-TRI,DI-TRI,PBS-TRI), PA3X 76 w/EXB-M256, PAD CONTROL
ROLAND: JD990 w/SR-JV 04, JV1080 w/SR-JV 04-06-11-99, XV5080 w/128MB sample ram, SR-JV 01-07-19-98 & SRX 06-07-04-98, FANTOM-XR w/SRX 01-02-03-11-97 &1GB sample ram
YAMAHA: TG500 w/1MB flash ram, RM50 w/0.5MB flash ram, MOTIF ES6 (w/ PLG150-VL-AN-DX & 1GB sample ram), VL70M, PSS680+790, PSR500
CASIO: CZ101
AKAI: SG01V
NOVATION: SL 61 MK II
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Από αναζήτηση στο google...!
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ανταλλαγή γνώσεων, απόψεων, υλικού, τεχνικής βοήθειας καθώς και γνωριμίες με ανθρώπους του ίδιου ενδιαφέροντος, την μουσική τεχνολογία ή καλύτερα την τεχνολογία στην υπηρεσία της μουσικής!!!
Facebook Profile: Konnectoras Konnex
x 44
x 5
Group: Administrators
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times
Zodiac: Scorpio

Post #10 by KONNECTORAS Admin » Mon Aug 13, 2012 1:06 am

Άλλα είχα στο μυαλό μου, αλλού πήγε η κουβέντα.
Όμως αυτή είναι η πικρή αλήθεια...
Ακόμα και φίλοι μου μεταξύ 40 και 50 ετών, καμένοι είναι και αυτοί...!!!

Και με ποιο απλά λόγια ακόμα, προσέχτε όλοι να ψηφίζετε σύμφωνα με την τάξη που ανήκετε και όχι με αυτήν που θα θέλατε να ανήκετε...!

Δεν είναι δική άποψη, άλλα του Νίκου Χατζηνικολάου σε κάποια από τις πρωϊνές ραδιοφωνικές του εκπομπές...

Νομίζω ότι μαζί με το καρακυνικό "μαζί τα φάγαμε", ότι είναι για προβληματισμό ζωής...
Αλλιώς, ακόμα και η Βουλγαρία, φοβάμαι ότι θα ωχριά...
0 x
Image Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

Image ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΘΗΡΙΟ !!!

Disable adblock

Was This Topic Useful?

Return to “ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ”