Πέτρινα χρόνια βιολί

Προβάλετε την προσωπική σας δουλειά.. Ταξίμια, διασκευές, δικές σας συνθέσεις και γενικώς ότι αφορά εσάς και το όργανό σας! ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΤΕ VIDEO ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΣΑΣ!

Topic author
ziakosnasos
x 2
Status: Offline

Πέτρινα χρόνια βιολί

Post #1 by ziakosnasos » Fri Sep 22, 2017 8:47 pm

Ένα κομμάτι με πολύ αγάπη απο εμένα , Πέτρινα χρόνια με βιολί , με Yamaha DX7 και Roland D50 στις πλάτες pad .

https://www.youtube.com/watch?v=2UfBf9BC4VE
2 x

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

parianos
Newbie
Newbie
Όνομα / Name: Παριανός
Τοποθεσία (Location): Πάρος
Επάγγελμα / Occupation: iOS & Web developer
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Βιολί, μπουζούκι,αρμόνιο,κιθάρα
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg pa50, Yamaha V7SG, Stagg 4/4, Maxtone Electric Violin, Μάτσικας 4χορδο
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Μουσικά ενδιαφέροντα
x 1
Group: Registered users
Flag: Greece
Zodiac: Capricorn

Πέτρινα χρόνια βιολί

Post #2 by parianos » Sun Dec 17, 2017 10:36 am

Καλημέρα ziakosnasos, αρχικά :applause:

Πάρα πολύ εκτέλεση, εύγε! Στο βιολί έχεις κάποια συγκεκριμένα εφφέ ή την συλλογή GTR που είχες αναφέρει σε παλαιότερο post?
0 x
Swift & Violin makes you think different!

Topic author
ziakosnasos
x 2

Πέτρινα χρόνια βιολί

Post #3 by ziakosnasos » Sun Dec 17, 2017 7:31 pm

Eυχαριστώ πολύ φίλε μου για τα καλά σου λόγια , μαθαίνω ακόμα αυτοδίδακτος απο το youtube.

Παλιά το δούλευα το GTR αλλά επειδή είδα ότι είναι καλύτερο να έχεις πεταλάκια τα βασικά τουλάχιστον ειδικά το octaver , σιγά σιγά πήρα κάποια πεταλάκια , τα εφέ που έχω τώρα στο βιολί είναι τα εξής :

1ο Βehringer ADI21 , προενίχυση την πήρα στα 20 ευρώ μεταχειρισμένη καλή προενίσχυση για τα λεφτά της.

2ο Behringer Octaver UO 100 , το είχα πάρει 19 ευρώ σε προσφορά απο ιντερνετικό κατάστημα , αν δεν έχεις προενίσχυση πριν , δεν έχει καλό tracking , επίσης θέλει καλό τροφοδοτικό να μην βγάζει θόρυβο .

3ο Behringer EQ 700 αντιγραφή και αυτό της Boss κάνει την δουλειά του το είχα πάρει 24 ευρώ .

Reverb και Delay έχω απο το cubase αυτά που έχει , τώρα τελευταία είδα μια πεταλιέρα της Digitech , η RP360, έχει μέσα προσομοίωση το Octaver της Βοss με πολύ καλό ηχητικό αποτέλεσμα έχει πολύ καλό tracking , για αυτόν τον λόγο βασικά κυκλοφορεί τώρα τελευταία και την δουλεύουν αρκετοί σε βιολί και κλαρίνο , έχει επίσης και άλλα πολλά εφε reverb delay κλπ και αντί να κουβαλάς 5-6 πεταλάκια , τα έχεις όλα σε ένα , αλλά στα λεφτά που έχει , 145 euro , για εμένα που παίζω ερασιτεχνικά δεν πρόκεται να τα δώσω , αυτά που έχω για την τρέλα μου μια χαρά είναι.
0 x

parianos
Newbie
Newbie
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg pa50, Yamaha V7SG, Stagg 4/4, Maxtone Electric Violin, Μάτσικας 4χορδο
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Μουσικά ενδιαφέροντα
x 1

Πέτρινα χρόνια βιολί

Post #4 by parianos » Wed Jan 03, 2018 10:32 am

έχω ακριβώς τα ίδια σε πετάλια, χωρίς την προενίσχυση η οποία χρειάζεται βέβαια και με κάψα barcus berry, αλλά τέτοιο ήχο δεν έχω βγάλει..έχεις κάποιες preset ρυθμίσεις στα πετάλια?όντος χωρίς προενίσχυση το tracking στο octaver είναι απαράδεκτο (κάτι που το GTR το εξαλείφει), για προενίσχυση, έχοντας κάποιες γνώσεις ηλεκτρονικών, σκεφτόμουν της Behringer Mic100 που είναι λαμπάτη. Σχετικά με θόρυβο προς το παρόν δουλέυω μπαταρία μιας και εγώ δεν παίζω κάπου.
0 x

Disable adblock

Topic author
ziakosnasos
x 2

Πέτρινα χρόνια βιολί

Post #5 by ziakosnasos » Thu Jan 04, 2018 1:14 am

Για τον ήχο αυτόν έκανα πολλές δοκιμές μιας και μόνος και εγώ μαθαίνω , έχω γνωστούς που παίζουν το όργανο αλλά τελικά ακόμα και σήμερα υπάρχει το κόμπλεξ ότι να μην το δείξω τον άλλον το οτιδήποτε , μην μου φάει το ψωμί ή μην μου πάρει τον ήχο λες και άμα ο άλλος δεν έχει χέρια θα παίζει με τον ήχο καλύτερα ή δεν θα το ψάξει να το βρεί .

Η κάψα που έχω είναι δικής μου κατασκευής δοκίμασα πολλά πράγματα ( ασχολούμαι και εγώ με ηλεκτρονικά ) και κατέληξα σε αυτήν που έχω σήμερα , πιεζοκρύσταλλος απο κιθάρα , ένα κομμάτι κομμένο στην μέση γιατί καλά είναι να μην υπάρχει κομμάτι του πιεζοκρύσταλλου στον «αέρα» δηλαδή που δεν έχει επαφή με το ξύλο στον καβαλάρη ξεφτύζει πολύ ο ήχος , μετά είναι κολλημένο και σφηνομένο στον καβαλάρη απο την μεριά της ΣΟΛ για να πιάνει τα μπάσα , απο την ΜΙ εάν το βάλεις βγαίνει πολύ ψιλό τσιριχτό το δοκίμασα και αυτό , η κάψα είναι το Α και το Ω και ο ήχος διαφέρει σε κάθε κάψα .

Προενίσχυση εάν πάρεις , αγόρασε την Behringer MIC200 και όχι την MIC 100 , η MIC 200 έχει το preamp mode και αλλάζει τον ήχο τον κάνει γλυκό , τραχύ κλπ την είχα δοκιμάσει απο έναν φίλο που παίζει μπουζούκι , η λάμπα δίνει άλλον αέρα , εάν δεν είχα πάρει την ΑDI 21 :? θα έπαιρνα την MIC 200 . Η προενίσχυση βοηθάει το octaver όσο μπορεί να «διαβάζει» καλύτερα το σήμα που έρχεται απο τον πιεζοκρύσταλλο .
Στην προενίσχυση , την συγκεκριμένη που έχω βασικά παίζεις με το mid τα μεσαία εκεί πονάει το octaver της behringer και δεν μπορεί να διαβάσει αλλά και να στο περιγράψω εφόσον δεν την έχεις δώρον άδωρον , πάντως εάν πάρεις την MIC 200 πραγματικά όπως σου είπα τα ανεβάζει όλα στον Θεο και δεν ασχολείσαι , παίζεις στο τέλος μόνο με το equalizer.

Στο οκταβερ ο διακόπτης πάντα είναι στο hi , το μιξ το έχω στην μέση , το oc1 είναι στο 1/4 και το oc 2 το έχω ίσα ίσα λίγο να ακούγεται βοηθάει να έχει λίγο βαρύ ήχο και το tracking .

Στο equalizer έχω ανεβασμένη λίγο την προενίσχυση γιατί το octaver κόβει την ένταση του ήχου και λίγο τα μπάσα ανεβασμένα και τα ψιλά ίσα ίσα λίγο κομμένα ανάλογα όμως άλλες φορές ανεβάζω άλλες φορές τα κατεβάζω πως θα με έρθει .

Όλα όμως παίζουν ρόλο απο το όργανο μέχρι ακόμα και τα καλώδια.

Αυτό είναι το καινούργιο βιολί με την κάψα Image

Αυτό είναι ένα βίντεο παλιό με το παλιό βιολί μου το όποιο θα δεις ότι έχει πολύ μεγάλη διαφορά στον ήχο με την κάψα καθώς τότε δεν είχα και τα πεταλάκια https://www.youtube.com/watch?v=dHqZHCvjLf4

Αυτό είναι ένα βίντεο που έκανα τώρα τελευταία με μιξ audio και video ο χορδές είναι χώμα θέλουν αλλαγή και γρατσουνάνε λίγο οι άτιμες αλλά o ήχος σαφώς καλύτερος απο το παραπάνω βίντεο https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=MDCzk26uvD0

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ :D
0 x

parianos
Newbie
Newbie
x 1

Πέτρινα χρόνια βιολί

Post #6 by parianos » Thu Jan 04, 2018 10:48 am

Σε ευχαριστώ πολύ για το post!εξαιρετικά χρήσιμο!περιμένω να έρθει η ADI21, καθώς σε budget έβγαινε πολύ πιο οικονομικά αφενώς, αφετέρου διάβασα αρκετά ότι και η ADI21 έχει προσομοίωση λαμπάτης προενίσχυσης, οπότε θεώρησα υπερβολή τα παραπάνω 20-25 ευρώ "όπου θεωρητικά βγαίνει ένα ακόμα πεταλάκι behringer!!!! :) :D ". Μόλις έρθει θα δοκιμάσω και τις ρυθμίσεις.. Εγώ πρόσφατα άλλαξα βιολί κ μεταπήδησα σε ένα χειροποιητό απο έλατο, σφένδαμο πλαινά κ κάτω και εβένινα παρελκόμενα. Επειδή όμως το όργανο είναι πολύ ζωντανό (πολυπαραγοντικό, δοξάρι, τρίχες, χορδές, ρετσίνι, καβαλάρης) σε σχέση με άλλα ακουστικά, ακόμα προσπαθώ να βρώ τα πατήματά του. Γενικά απο χορδές έχω δοκιμάσει της Helicore D'Addario και μου φάνηκαν πάρα πολύ καλές για κλασικό ήχο..Τώρα με τις Pirastro Chromcor, είμαι πολύ ευχαριστημένος και απ'ότι μαθαίνω αρκετοί παίζουν με αυτές. Σε τιμή είναι σε λογικά πλαίσια (40άρι).
Σχετικά με το πως βλέπει ο καθένας την πληροφορία, νομίζω ότι ούτε εγώ ούτε και εσύ θα είμασταν μέλη του midipart, εάν είχαμε αυτή τη λογική! Εγώ ως προγραμματιστής είμαι fun του διαμοιρασμού και του open source, πολλά πράγματα βασίζονται και στηρίχτηκαν στο παρελθόν στις κοινότητες, αλλιώς ακόμα θα στέλναμε γραμμάτα με περιστέρια. Το θετικό είναι ότι οι εν λόγω κύριοι, αποτελούν μειονότητα και τείνουν να εξαληφθούν!I'll keep you informed σχετικά με τους πειραματισμούς και ότι χρειαστείς στείλε μου pm!
Ps: σχετικά με το τελευταίο βίντεο, δοκιμάσε στο μέλλον να πάρεις ένα καλό δοξάρι, ζυγισμένο με σωστό βάρος σε όλο το μήκος. Με το δοξάρι μέσα στο πακέτο έχανα και εγώ πολύ την ισορροπία του (0:34)
0 x

Disable adblock

Was This Topic Useful?

• Similar Topics
    Replies
    Views
    Last post

Return to “VIDEO & AUDIO CLIPS”