Ενδιαφέρον τρόπος παιξίματος

Θέματα που αφορούν σύνθεση, εκτέλεση και ότι αφορα τους μουσικούς...

Topic author
PAPAROYnas
Newbie
Newbie
Όνομα / Name: Πλάτων
Τοποθεσία (Location): Greece/Athens
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Αρμόνιο/Πιάνο
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg Triton TR
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Συζητήσεις για την μουσική και το αρμονιο.
Group: Registered users
Flag: Greece
Zodiac: Aries
Status: Offline

Post #1 by PAPAROYnas » Mon Apr 20, 2020 4:30 pm

Καλησπέρα στην κοινότητα,

Ο φίλος στο παρακάτω βίντεο έχει βάλει ένα ρυθμό τσιφτετέλι και αρχίζει το βίντεο παίζοντας κάτι με ήχο μπάσσου. Τί ακριβώς είναι αυτό; Μου μοιάζει σαν να παίζει τα χτυπήματα του ρυθμού τσιφτετέλι στο μπάσσο αλλά όσο μπορώ να καταλάβω δεν είναι έτσι. Έχω αρκετές παρτιτούες στην κατοχή μου από ρυθμούς, τραγούδια, κλιμακές κλπ αλλά δεν έχω δεί σε καμία αυτό τον τρόπο παιξίματος.
Είναι πολύ ενφιαφέρον από μουσικής θεωρίας άποψης να καταγράψουμε τι ακριβώς παίζει. Έχω ξανακούσει παρόμοιο τρόπο παιξίματος και σε άλλα βίντεο με ρυθμό πάλι τσιφτετελιού αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι παίζει και γιατί παίζει με αυτό τον τρόπο. Παίζει τα χτυπήματα του ρυθμού τσιφτετέλι αλλά γεμίζει και με άλλα στολίδια; Ποιά η λογική πίσω από αυτό και πώς ξεκίνησε αυτό το στύλ παιξίματος;

Δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός οπότε δεν γνωρίζω για αυτό το στύλ παιξίματος αλλά το βρήσκω πολύ ενδιαφέρον. Γι αυτό τον λόγο ξεκίνησα και αυτό το θέμα. Πιστεύω πως οι πιο έμπειροι μουσικοί γνωρίζουν γι αυτό τον τρόπο παιξίματος. Με αυτό το πόστ θα ήθελα να μοιραστούμε τις απόψεις μας από μουσικής/θεωρητικής άποψης μεριάς και όχι μόνο γι αυτό το θέμα.

Φιλικά,
Πλάτων

0 x

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Giannis-M50
Newbie
Newbie
Όνομα / Name: Giannis Manis
Τοποθεσία (Location): Thessaloniki
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Αρμόνιο
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg M50
Group: Registered users
Flag: Greece
Zodiac: Virgo
Status: Offline

Post #2 by Giannis-M50 » Fri Apr 24, 2020 3:34 pm

Καλησπέρα φίλε μου!
Στην ουσία είναι Split τα βιολιά με το μπάσο! Οι περισσότεροι πληκτραδες πλέον εκτελούν εκτελούν και χρέη μπασίστα.

[ Post made via iPhone ] Image
0 x

Was This Topic Useful?

Return to “Μουσική & Μουσικοί”