TUS vs Chris Sitaridis άρα vs MidiPart

Θέματα που αφορούν τους συνθέτες & ενορχηστρωτές του midipart.. Καταχωρήστε ΜΟΝΟ δικές σας συνθέσεις ή ενορχηστρώσεις..

Topic author
vasilis Mod
Moderator
Moderator
Όνομα / Name: Σεβαστόπουλος Βασίλης
Τοποθεσία (Location): Deutschland
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Πλήκτρα, Κιθάρα.
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg PA3Χ
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: ψάχνοντας στο ίντερνετ.
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: ενημέρωση, ανταλλαγή απόψεων.
YouTube Channel: http://www.youtube.com/user/Vasilismaximos
My Blog: http://www.vasilisgalery.blogspot.com/
x 1
x 3
Group: Global moderators
Flag: Greece
Zodiac: Scorpio
Status: Offline

TUS vs Chris Sitaridis άρα vs MidiPart

Post #1 by vasilis Mod » Wed Nov 07, 2012 12:24 pm

Αυτό που θαύμαζα πάντα σε αυτήν την μικρή/μεγάλη κοινότητα μας, από την αρχή που έγινα μέλος της, ήταν η ομόνοια η ομοψυχία και το αίσθημα συνασπισμού που υπάρχει μεταξύ μας.

Πληροφορήθηκα κάτι που εμένα τουλάχιστο δεν με άφησε αδιάφορο. Σας αντιγράφω το παρακάτω Κείμενο από την σελίδα του Χρήστου (admin) στο Facebook, για να καταλάβετε.

Από Chris Sitaridis "Live Music Videos"
Μετά απο προσωπική επικοινωνία με τον TUS για την αναπαραγωγή της μουσικής διασκευής "Συνοδεύομαι - Παντελής Παντελίδης (Karaoke Version) By Chris Sitaridis" , ζητώντας να αναφέρει το όνομά μου στην περιγραφή του video ώς δημιουργός της μουσικής διασκευής, δυστυχώς η απάντησή του ήταν <- Δεν το πήρα από σένα αλλά από άλλο site το video... -> ... Προσπαθώντας να του εξηγήσω ότι η μουσική διασκευή έγινε από μένα, δίνοντας και το αρχικό link του καραόκε http://www.youtube.com/watch?v=Ocjk870i ... plpp_video , και με πολλούς άλλους τρόπους φυσικά, αρνήθηκε να παραδεχτεί ότι τα δικαιώματα του instrumental ανήκουν σε μένα... Είμαι βαθύτατα στεναχωρημένος με όλη την κατάσταση αυτή... Ότι είναι δωρεάν είναι πάντα καλό και εξυπηρετεί πολλούς... εφόσων το βρίσκετε δωρεάν σεβαστείτε τον κόπο και αναγνωρίστε το έργο που κάνει ένας άνθρωπος για εσας...

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ....
η ολική ή μερική αναπαραγωγή του κομματιού, χωρίς την σαφή αναφορά "Μουσική διασκευή by: Chris Sitaridis" σαν πηγή.

Αυτό είναι δυστυχώς το τίμημα που πρέπει να πληρώνει ο "άνθρωπος" της προσφοράς (;). Με πλήγωσε πολύ το όλο ζήτημα γιατί ο Χρήστος, ο Χρήστος ΜΑΣ... δεν είναι καθόλου τυχαίος ούτε άγνωστος για όλους μας. πρέπει λοιπόν ΟΛΟΙ να κάνουμε κάτι για αυτό εγώ από πλευράς μου όπου βλέπω το κατάπτυστο και απαίσχυντο βίντεο του TUS γράφω ότι είναι κλέφτης και ότι η μουσική διασκευή ανήκει σε άλλον. Η φτηνή δικαιολογία του ότι "το βίντεο το πείρα από αλλού" δεν μειώνει σε τίποτα το δικαίωμα του Χρήστου να διεκδικήσει το δικαίωμά του για αναφορά του ονόματός του ως δημιουργού.
http://www.youtube.com/watch?v=Ocjk870i ... plpp_video , και με πολλούς άλλους τρόπους φυσικά, αρνήθηκε να παραδεχτεί ότι τα δικαιώματα του instrumental ανήκουν σε μένα... Είμαι βαθύτατα στεναχωρημένος με όλη την κατάσταση αυτή... Ότι είναι δωρεάν είναι πάντα καλό και εξυπηρετεί πολλούς... εφόσων το βρίσκετε δωρεάν σεβαστείτε τον κόπο και αναγνωρίστε το έργο που κάνει ένας άνθρωπος για εσας...

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ....
η ολική ή μερική αναπαραγωγή του κομματιού, χωρίς την σαφή αναφορά "Μουσική διασκευή by: Chris Sitaridis" σαν πηγή.

Αυτό είναι δυστυχώς το τίμημα που πρέπει να πληρώνει ο "άνθρωπος" της προσφοράς (;). Με πλήγωσε πολύ το όλο ζήτημα γιατί ο Χρήστος, ο Χρήστος ΜΑΣ... δεν είναι καθόλου τυχαίος ούτε άγνωστος για όλους μας. πρέπει λοιπόν ΟΛΟΙ να κάνουμε κάτι για αυτό εγώ από πλευράς μου όπου βλέπω το κατάπτυστο και απαίσχυντο βίντεο του TUS γράφω ότι είναι κλέφτης και ότι η μουσική διασκευή ανήκει σε άλλον. Η φτηνή δικαιολογία του ότι "το βίντεο το πείρα από αλλού" δεν μειώνει σε τίποτα το δικαίωμα του Χρήστου να διεκδικήσει το δικαίωμά του για αναφορά του ονόματός του ως δημιουργού.
-->
0 x

Βασίλης Σεβαστόπουλος
*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_
Image

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

mi3s
Good user
Good user
Όνομα / Name: Βαγγέλης
Τοποθεσία (Location): Thessaloniki/Edessa
Μουσικό όργανο / Music Instrument: πιάνο
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Kurzweil PC3K8,Korg M3
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Επικοινωνία με συναδέλφους
Group: Registered users
Zodiac: Taurus

Re: TUS vs Chris Sitaridis άρα vs MidiPart

Post #2 by mi3s » Wed Nov 07, 2012 1:10 pm

Παιδιά σέβομαι την δουλειά του Χρήστου αλλά από εκει και πέρα θεωρούσα δεδομένο ότι κάποια στιγμή θα συνέβαινε.Από την στιγμή που δεν είναι νομικά κατοχυρωμένα από συμβολαιογράφο τα δικαιώματα δεν είναι υποχρεωμένος να αναφέρει το όνομα κανενός.Αυτή είναι η σκληρή αλήθεια.
0 x

Topic author
vasilis Mod
Moderator
Moderator
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: ψάχνοντας στο ίντερνετ.
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: ενημέρωση, ανταλλαγή απόψεων.
x 1
x 3

Post #3 by vasilis Mod » Wed Nov 07, 2012 1:16 pm

mi3s wrote:Παιδιά σέβομαι την δουλειά του Χρήστου αλλά από εκει και πέρα θεωρούσα δεδομένο ότι κάποια στιγμή θα συνέβαινε.Από την στιγμή που δεν είναι νομικά κατοχυρωμένα από συμβολαιογράφο τα δικαιώματα δεν είναι υποχρεωμένος να αναφέρει το όνομα κανενός.Αυτή είναι η σκληρή αλήθεια.

και η ανθρωπιά; η αλληλεγγύη μεταξύ μουσικών συναδέλφων; η τιμιότητα, η ανδροπρέπεια; ... πάνε περίπατο; χαρακτηριστικά που σαφώς δεν τα έχει ο TUS αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει αυτά τα χαρακτηριστικά να χαθούν επειδή το θέλει αυτός ο κύριος και ο κάθε ένας από αυτούς. Αν ήταν να στηριζόμαστε μόνο στους νόμους και στους συμβολαιογράφους για τις μεταξύ μας σχέσεις θα είχαμε γίνει ζούγκλα. (Όχι ότι δεν είμαστε) (αλλά μήπως για αυτό;) .....
νομίζω είναι υπόθεση ΌΛΩΝ μας πλέων να στηρίξουμε τον φίλο και συνεργάτη μας.
0 x
Βασίλης Σεβαστόπουλος
*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_
Image

travegom3
Senior user
Senior user
Όνομα / Name: Κώστας Ιωαννίδης
Τοποθεσία (Location): Ελλάδα,Αγρίνιο
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Πλήκτρα
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Ψάχνωντας τυχαία στο διαδίκτυο.
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Επικοινωνία με φίλους,Μusic Τechnology,Keyboards Τechnology
x 1
Zodiac: Gemini

Post #4 by travegom3 » Wed Nov 07, 2012 1:24 pm

Από την μία ο Βαγγέλης έχει δίκιο σε αυτό που λέει περί πνευματικών δικαιωμάτων.Από την άλλη όμως,πόσο λακαμάδες μπορεί να είναι αυτοί που δεν αναγνωρίζουν τον κόπο,την αξία και το έργο κάποιου που προσφέρει κάτι???Φυσικά θα υπάρξει στήριξη από εμένα.
0 x

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Antonis
Senior user
Senior user
Όνομα / Name: Αντώνης
Τοποθεσία (Location): Κύπρος/Λεμεσός
Επάγγελμα / Occupation: Μουσικός-Διευθυντής Ωδείου
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Πιάνο,Αρμόνιο,Μπουζούκι,Βιολί
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg M3-73 exb-radias exb-256,Pa3x-76,Pa500 ort,Trinity,Siel Mono.
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Τυχαία στο διαδύκτιο
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Φίλους Μουσικούς
Facebook Profile: http://www.facebook.com/profile.php?id=100000845296266
x 1
x 2
Been thanked: 1 time
Flag: Cyprus
Zodiac: Aries

Post #5 by Antonis » Wed Nov 07, 2012 1:36 pm

Παιδιά ότι και να πει κάποιος είναι λίγο.Η ανθρωπιά χάθηκε προ πολλού εγώ το έχω ζήσει πάρα πολλές φορές αυτό που περνά τώρα ο Χρήστος.Να πω ένα από τα πολλά που μου έχουν συμβεί.Έτυχε δασκάλα μουσικής σε δημοτικό σχολείο να ζητήσει από μαθητή μου παρτιτούρες τις οποίες κάθομαι και γράφω ο ίδιος στο finale.Ο μαθητής μου της είπε δυστυχώς ο δάσκαλος μου στο ωδείο δεν μας επιτρέπει.Και ακούστε τι έκανε αυτή η κυρία.Περίμενε να βγει από την τάξη ο μαθητής μου του πήρε το box file με τις παρτιτούρες, που κακώς αυτός έπαιρνε στο σχολείο,και φωτοτύπισε ότι βρήκε μέσα.Και όταν την ρώτησαν άλλοι μαθητές μου που τα βρήκε απάντησε από ένα βιβλίο.
0 x

Topic author
vasilis Mod
Moderator
Moderator
x 1
x 3

Post #6 by vasilis Mod » Wed Nov 07, 2012 1:44 pm

travegom3 wrote:Από την μία ο Βαγγέλης έχει δίκιο σε αυτό που λέει περί πνευματικών δικαιωμάτων.Από την άλλη όμως,πόσο λακαμάδες μπορεί να είναι αυτοί που δεν αναγνωρίζουν τον κόπο,την αξία και το έργο κάποιου που προσφέρει κάτι???Φυσικά θα υπάρξει στήριξη από εμένα.

Είναι μια κοπέλα νεαρή και όμορφη, περπατάει σε ένα στενό δρόμο και σκοτεινό, προκλητικά ντυμένη και πέφτει θύμα βιασμού. Για τα δικά σας δεδομένα δεν φταίει ο βιαστής αλλά η κοπέλα που άφησε να φαίνεται ο κω...@#$ της. Θα έπρεπε να καλύψει τα κάλλη της ή καλύτερα να στοιχειοθετήσει τα δικαιώματα του κώλ@#$@# που της ανήκει δικαιωματικά, με συμβολαιογράφο. οκ έτσι συμφωνώ και εγώ.... μόνο ο νόμος πρέπει να προστατεύει τελικά τον άνθρωπο και όχι η ανθρωπιά και η ηθική δεοντολογία. εν τοιαύτη περιπτώσει, φταίει ο Χρήστος που δεν προστάτεψε νομικά το δικαίωμά του να λέγετε μουσικός και όχι αυτός που του βίασε την δημιουργία του... ωραία λογική.!
0 x
Βασίλης Σεβαστόπουλος
*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_
Image

travegom3
Senior user
Senior user
Όνομα / Name: Κώστας Ιωαννίδης
Τοποθεσία (Location): Ελλάδα,Αγρίνιο
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Πλήκτρα
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Ψάχνωντας τυχαία στο διαδίκτυο.
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Επικοινωνία με φίλους,Μusic Τechnology,Keyboards Τechnology
x 1
Zodiac: Gemini

Post #7 by travegom3 » Wed Nov 07, 2012 2:41 pm

vasilis wrote:Είναι μια κοπέλα νεαρή και όμορφη, περπατάει σε ένα στενό δρόμο και σκοτεινό, προκλητικά ντυμένη και πέφτει θύμα βιασμού. Για τα δικά σας δεδομένα δεν φταίει ο βιαστής αλλά η κοπέλα που άφησε να φαίνεται ο κω...@#$ της. Θα έπρεπε να καλύψει τα κάλλη της ή καλύτερα να στοιχειοθετήσει τα δικαιώματα του κώλ@#$@# που της ανήκει δικαιωματικά, με συμβολαιογράφο. οκ έτσι συμφωνώ και εγώ.... μόνο ο νόμος πρέπει να προστατεύει τελικά τον άνθρωπο και όχι η ανθρωπιά και η ηθική δεοντολογία. εν τοιαύτη περιπτώσει, φταίει ο Χρήστος που δεν προστάτεψε νομικά το δικαίωμά του να λέγετε μουσικός και όχι αυτός που του βίασε την δημιουργία του... ωραία λογική.!
Μισό λεπτό,δεν εννοώ πως φταίει ο Χρήστος,απλά υποστήριξα την άποψη του Βαγγέλη γιατί η ανθρωπιά και η ηθική δεοντολογία απλά δεν υπάρχουν έχουν καταργηθεί σχεδόν από όλο τον κόσμο.Και άν υπάρχουν κάποιοι που έχουν αυτά τα χαρίσματα δυστυχώς δεν μπορούν να κάνουν κάτι και να αλλάξουν τους υπόλοιπους.
0 x

Chris Sitaridis Founder
Founder / Webmaster / Administrator
Όνομα / Name: Chris Sitaridis
Τοποθεσία (Location): Ελλάδα / Θεσσαλονίκη
Επάγγελμα / Occupation: Μουσικός | Καθηγητής αρμονίου & Ανώτερων θεωρητικών | Live Music Performer | Ηχητική Κάλυψη | Ελληνικά Καραόκε | Half Playback | Ηχογραφήσεις | Μαθήματα μέσω SKYPE
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Keyboards / Piano
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg Pa800 / Korg Triton Extreme + Moss / Kurzweil Mps10 / Korg Pa4x
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ MIDIPART
Facebook Profile: https://www.facebook.com/chris.sitaridis.music.videos
YouTube Channel: http://www.youtube.com/user/midipart
My Blog: http://www.chris-sitaridis.gr
Twitter Account: https://twitter.com/ChrisSitaridis
x 56
x 27
Group: Founder / Webmaster / Administrator
Has thanked: 56 times
Been thanked: 15 times
Zodiac: Virgo

Post #8 by Chris Sitaridis Founder » Wed Nov 07, 2012 2:50 pm

σ' ευχαριστώ βασίλη για την πρωτοβουλία να το θέσεις θέμα στο φόρουμ μας...
Ειλικρινά δεν θα με πείραζε άν κάποιος εν αγνοία του δεν ανέφερε το όνομά μου στην περιγραφή του video... Συνέβαινε συχνά αυτό ακόμα και απο μένα που απο κεκτημένη ταχύτατα δεν ανέφερα τον στιχουργό και τον μουσικό του τραγουδιού... (Πλεόν είμαι προσεχτικός και το κάνω σε ότι ανεβάζω)... με όσους ήρθα σε επικοινωνία για την αναφορά του ονόματός μου κανείς δεν μου έφερε αντίρηση.. αντιθέτως μου ζητήσανε συγνώμη και το κάνουν σε ότι δικό μου χρησιμοποιούνε... Με τον Tus το μόνο που κατάφερα είναι να συγχηστώ... Με το έτσι θέλω προσπάθησε να μου περάσει ότι το κομμάτι δεν είναι δικό μου και ότι το βρήκε από άλλη πηγή χωρίς να αναφέρει η πηγή αυτή ότι η μουσική διασκευή έγινε από τον Chris Sitaridi... με απλά λόγια και στοιχεία (που και ένα μικρό παιδί θα καταλάβαινε) του λέω ότι η μουσική είναι δικιά μου... ΜΗ τρελαθούμε δεν ξέρω άν την έγραψα εγώ? ορίστε και το πρωτότυπο... Βρε τί από δώ τί απο κεί με τπτ να καταλάβει το ταγάρι!

και ερωτώ... Τι μπορώ να κάνω γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις... νομικά λογικά ΤΙΠΟΤΑ, αλλά μέσω νομοθεσίας του youtube μπορώ ??
Λίγο που έψαξα περι πνευματικών δικαιωμάτων στο youtube , μπορείς να καταγγείλεις αλλά και πάλι θέτεις σε κίνδυνο τον ίδιο σου τον ευατό άν απορριφθεί το αίτημά σου...
0 x
Image

Topic author
vasilis Mod
Moderator
Moderator
x 1
x 3

Post #9 by vasilis Mod » Wed Nov 07, 2012 2:54 pm

Chris Sitaridis wrote:σ' ευχαριστώ βασίλη για την πρωτοβουλία να το θέσεις θέμα στο φόρουμ μας...
Ειλικρινά δεν θα με πείραζε άν κάποιος εν αγνοία του δεν ανέφερε το όνομά μου στην περιγραφή του video... Συνέβαινε συχνά αυτό ακόμα και απο μένα που απο κεκτημένη ταχύτατα δεν ανέφερα τον στιχουργό και τον μουσικό του τραγουδιού... (Πλεόν είμαι προσεχτικός και το κάνω σε ότι ανεβάζω)... με όσους ήρθα σε επικοινωνία για την αναφορά του ονόματός μου κανείς δεν μου έφερε αντίρηση.. αντιθέτως μου ζητήσανε συγνώμη και το κάνουν σε ότι δικό μου χρησιμοποιούνε... Με τον Tus το μόνο που κατάφερα είναι να συγχηστώ... Με το έτσι θέλω προσπάθησε να μου περάσει ότι το κομμάτι δεν είναι δικό μου και ότι το βρήκε από άλλη πηγή χωρίς να αναφέρει η πηγή αυτή ότι η μουσική διασκευή έγινε από τον Chris Sitaridi... με απλά λόγια και στοιχεία (που και ένα μικρό παιδί θα καταλάβαινε) του λέω ότι η μουσική είναι δικιά μου... ΜΗ τρελαθούμε δεν ξέρω άν την έγραψα εγώ? ορίστε και το πρωτότυπο... Βρε τί από δώ τί απο κεί με τπτ να καταλάβει το ταγάρι!

και ερωτώ... Τι μπορώ να κάνω γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις... νομικά λογικά ΤΙΠΟΤΑ, αλλά μέσω νομοθεσίας του youtube μπορώ ??
Λίγο που έψαξα περι πνευματικών δικαιωμάτων στο youtube , μπορείς να καταγγείλεις αλλά και πάλι θέτεις σε κίνδυνο τον ίδιο σου τον ευατό άν απορριφθεί το αίτημά σου...

εγώ έχω κάνει ήδη καταγγελία στην youtube.... ελπίζω να ακουστεί και να αποσύρουν το Βίντεο... πάτησα δηλαδή το σημαιάκι από κάτω και ανέφερα κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας.... οψόμεθα. Αν το κάνουν και άλλοι αυτό κάτι μπορούμε να πετύχουμε πιστεύω γιατί θα δουν συσσωρευμένη αντίδραση.
0 x
Βασίλης Σεβαστόπουλος
*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_
Image

Chris Sitaridis Founder
Όνομα / Name: Chris Sitaridis
Τοποθεσία (Location): Ελλάδα / Θεσσαλονίκη
Επάγγελμα / Occupation: Μουσικός | Καθηγητής αρμονίου & Ανώτερων θεωρητικών | Live Music Performer | Ηχητική Κάλυψη | Ελληνικά Καραόκε | Half Playback | Ηχογραφήσεις | Μαθήματα μέσω SKYPE
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Keyboards / Piano
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg Pa800 / Korg Triton Extreme + Moss / Kurzweil Mps10 / Korg Pa4x
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ MIDIPART
Facebook Profile: https://www.facebook.com/chris.sitaridis.music.videos
YouTube Channel: http://www.youtube.com/user/midipart
My Blog: http://www.chris-sitaridis.gr
Twitter Account: https://twitter.com/ChrisSitaridis
x 56
x 27
Group: Founder / Webmaster / Administrator
Has thanked: 56 times
Been thanked: 15 times
Zodiac: Virgo

Post #10 by Chris Sitaridis Founder » Wed Nov 07, 2012 3:07 pm

βασίλη το θέμα είναι ότι πρέπει αυτός που θίγεται να έχει όντως τα πνευματικά δικαιώματα με νόμιμες διαδικασίες... μπορούσα να το κάνω και γώ αυτό αλλά τελευταία στίγμη το άφησα... τουλάχιστο να μη παρεξηγηθεί ότι προσπαθώ να πάρω δικαιώματα δισκογραφικής εταιρίας και καλλιτέχνη... αυτό που ζητώ άν υπάρχει νομοθετική κάλυψη είναι να κατοχυρώσω μουσική διασκευή ενός τραγουδιού.. γιατί αυτό είναι φανερό ότι έχει γίνει από μένα... παίζω live δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό, το κανάλι ανήκει σε μένα, γράφω ονοματεπώνυμο.. ημερολογιακά έχει ανέβει πρώτο στο youtube από κάθε άλλη αναπαραγωγή...
0 x
Image