ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ USB

Θέματα σχετικά με κάρτες ήχου, και software

george
User
User
Όνομα / Name: Γιώργος
Τοποθεσία (Location): Κοζάνη Ελλάδα
Επάγγελμα / Occupation: Ι. Υ.
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Αρμόνιο-Synth
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: korg tr, pa1000
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Γνώσεις-Υλικό-Ανταλλαγή ιδεών και απόψεων
Facebook Profile: https://www.facebook.com/george.kaza.5
Twitter Account: https://twitter.com/George_Kaza
Group: Registered users
Been thanked: 1 time
Flag: Greece
Status: Offline

Re: ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ USB

Post #41 by george » Thu May 16, 2013 12:19 pm

Καλημέρα,

Σάκη σ' ευχαριστώ, το έψαξα το θέμα στο διαδίκτυο κ κατάλαβα και γω ότι δεν γίνεται αυτό που θέλω, δηλαδή η ηχογράφηση channel to channel. Δεν μπορεί να γίνει με αυτή την κονσόλα... η κονσόλα αυτή βγάζει μόνο 2 εξόδους κ γράφει σε 1 στερεοφωνική είσοδο... κάτι άλλο δεν μπορεί να γίνει... ο μόνος λόγος που υπάρχει η θύρα USB στην ουσία, είναι για μεταφορά ήχου (είσοδο/έξοδο) χωρίς καλώδια ήχου (RCA, jack κτλ)..

Μάλλον πρέπει να κινηθώ για κάρτα ήχου, γιατί για ψηφιακή με τέτοιες δυνατότητες ούτε συζήτηση!

Υ.Γ: Το PC μου έχει CPU Intel Pentium Dual Core 2.2Ghz, μνήμη RAM 2GB, Windows 7 Ultimate 32bit.
0 x

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

KONNECTORAS Admin
Administrator
Administrator
Όνομα / Name: Βασίλης
Τοποθεσία (Location): Νίκαια
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Πλήκτρα
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: KURZWEIL: K2000S v3.87 w/P-RAM, 64MB sample ram & Compactflash Drive modification, K2500R v5.01 w/P-RAM2, 128MB sample ram & KDFX, K2600S v4.11 w/128MB P-RAM26, sample ram, RMB26-1 έως 4, & Compactflash Drive modification, Expression Mate (Ribbon Controller),
KORG: WAVESTATION SR, TRITON EXTREME 76 w/MOSS & 96MB sample ram, TRITON RACK (w/EXB-MOSS, EXB-SCSI, EXB-PCM 01-02-04-05-06-07-08-09), TRINITY PLUS (w/SOLO-TRI,HDR-TRI,DI-TRI,PBS-TRI), PA3X 76 w/EXB-M256, PAD CONTROL
ROLAND: JD990 w/SR-JV 04, JV1080 w/SR-JV 04-06-11-99, XV5080 w/128MB sample ram, SR-JV 01-07-19-98 & SRX 06-07-04-98, FANTOM-XR w/SRX 01-02-03-11-97 &1GB sample ram
YAMAHA: TG500 w/1MB flash ram, RM50 w/0.5MB flash ram, MOTIF ES6 (w/ PLG150-VL-AN-DX & 1GB sample ram), VL70M, PSS680+790, PSR500
CASIO: CZ101
AKAI: SG01V
NOVATION: SL 61 MK II
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Από αναζήτηση στο google...!
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ανταλλαγή γνώσεων, απόψεων, υλικού, τεχνικής βοήθειας καθώς και γνωριμίες με ανθρώπους του ίδιου ενδιαφέροντος, την μουσική τεχνολογία ή καλύτερα την τεχνολογία στην υπηρεσία της μουσικής!!!
Facebook Profile: Konnectoras Konnex
x 44
x 5
Group: Administrators
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times
Zodiac: Scorpio

Post #42 by KONNECTORAS Admin » Thu May 16, 2013 12:23 pm

Από όσο το έψαξα και εγώ, αυτή η λειτουργία, που αρχίζει και γίνεται μόδα για τις live κονσόλες μικρού και μεσαίου μεγέθους, στην ουσία είναι μια ευκολία για να γράψεις το live σου εύκολα και γρήγορα στον υπολογιστή σου, γλυτώνοντας έναν επιπλέον μηχάνημα (βλέπεmp3 recorder...)

Δεν κάνουν σε καμία περίπτωση για σταθερές καταστάσεις, πολυκάναλες εγγραφές, home studio κλπ
0 x
Image Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

Image ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΘΗΡΙΟ !!!

sakisus
User
User
Όνομα / Name: Σάκης
Τοποθεσία (Location): US
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Keys
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Roland XP30/KORG Triton Le/KORG PA500ORT
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Google
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Γνώση, Παρέα
Zodiac: Leo

Post #43 by sakisus » Thu May 16, 2013 11:42 pm

Γεια σου Γιωργο,
θα σε συμβουλευα να εξοικειωθεις με βασικους ορισμους, εαν θελεις να "βουτηξεις" στο χωρο της ηχογραφησης.
Λιγο διαβασμα για το πως δουλευουν οι μικτες,
ποιες οι διαφορες μεταξυ των αναλογικων και των ψηφιακων μηχανηματων,
ποια η διαδρομη ενος σηματος/ηχου απο την στιγμη που φευγει απ το μικροφωνο/οργανο μεχρι που να το ακουσεις στο CD player του αυτοκινητου σου
ποιες ειναι οι βασικες λειτουργιες ενος προγραμματος ηχογραφησης (DAW)
και αλλα τετοια βασικα πραγματα.

Αυτες οι γνωσεις θα σε βοηθησουν ετσι ωστε:
πρωτον να παρεις μια ιδεα, στο τι ακριβως χρειαζεσαι για ν αρχισεις
και δευτερον, να βαλεις μια σειρα στο τι ακριβως θελεις να κανεις.

Σημερα η τεχνολογια ειναι φθηνοτερη οσο ποτε και οι πιο σημαντικες πληροφοριες δωρεαν.

Πριν βαλεις το χερι στην τσεπη λοιπον, διοτι ζουμε αχαρους καιρους, κανε λιγο υπομονη και διαβασε, μαθε και ρωτα εαν εχεις δυσκολιες.

ΥΓ το κομπουτερ σου εαν βρισκεται σε καλη κατασταση, ειναι ικανο για πολλα πραγματα. Οποτε εδω εχεις γκολ απο τ αποδυτηρια.
τωρα απο καρτα ηχου.... ολα εξαρτιονται απο τα ποσα χρηματα διαθετεις και τι ακριβως θελεις να κανεις
0 x

george
User
User
Όνομα / Name: Γιώργος
Τοποθεσία (Location): Κοζάνη Ελλάδα
Επάγγελμα / Occupation: Ι. Υ.
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Αρμόνιο-Synth
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: korg tr, pa1000
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Γνώσεις-Υλικό-Ανταλλαγή ιδεών και απόψεων
Facebook Profile: https://www.facebook.com/george.kaza.5
Twitter Account: https://twitter.com/George_Kaza
Been thanked: 1 time

Post #44 by george » Fri May 17, 2013 12:22 pm

Καλημέρα,

έχεις δίκιο Σάκη, (έψαχνα το button Thank για τα post κ δεν το έβρισκα, μάλλον καταργήθηκε). Να σου πω την αλήθεια το σκέφτομαι αυτό τον καιρό για κανένα σεμινάριο ηχοληψίας. Δεν ξέρω αν γίνονται βέβαια τέτοια. Τέσπα ας μην βγώ εκτός θέματος...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
0 x

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

KONNECTORAS Admin
Administrator
Administrator
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: KURZWEIL: K2000S v3.87 w/P-RAM, 64MB sample ram & Compactflash Drive modification, K2500R v5.01 w/P-RAM2, 128MB sample ram & KDFX, K2600S v4.11 w/128MB P-RAM26, sample ram, RMB26-1 έως 4, & Compactflash Drive modification, Expression Mate (Ribbon Controller),
KORG: WAVESTATION SR, TRITON EXTREME 76 w/MOSS & 96MB sample ram, TRITON RACK (w/EXB-MOSS, EXB-SCSI, EXB-PCM 01-02-04-05-06-07-08-09), TRINITY PLUS (w/SOLO-TRI,HDR-TRI,DI-TRI,PBS-TRI), PA3X 76 w/EXB-M256, PAD CONTROL
ROLAND: JD990 w/SR-JV 04, JV1080 w/SR-JV 04-06-11-99, XV5080 w/128MB sample ram, SR-JV 01-07-19-98 & SRX 06-07-04-98, FANTOM-XR w/SRX 01-02-03-11-97 &1GB sample ram
YAMAHA: TG500 w/1MB flash ram, RM50 w/0.5MB flash ram, MOTIF ES6 (w/ PLG150-VL-AN-DX & 1GB sample ram), VL70M, PSS680+790, PSR500
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Από αναζήτηση στο google...!
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ανταλλαγή γνώσεων, απόψεων, υλικού, τεχνικής βοήθειας καθώς και γνωριμίες με ανθρώπους του ίδιου ενδιαφέροντος, την μουσική τεχνολογία ή καλύτερα την τεχνολογία στην υπηρεσία της μουσικής!!!
x 44
x 5

Post #45 by KONNECTORAS Admin » Fri May 17, 2013 1:06 pm

george wrote:Καλημέρα,

έχεις δίκιο Σάκη, (έψαχνα το button Thank για τα post κ δεν το έβρισκα, μάλλον καταργήθηκε). Να σου πω την αλήθεια το σκέφτομαι αυτό τον καιρό για κανένα σεμινάριο ηχοληψίας. Δεν ξέρω αν γίνονται βέβαια τέτοια. Τέσπα ας μην βγώ εκτός θέματος...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Όχι δεν καταργήθηκε.
Φαίνεται ότι έχουμε γενικές δυσλειτουργίες στα καλά καθούμενα στο φόρουμ...
Θα το ψάξουμε.
0 x

sAELonica
Newbie
Newbie
Όνομα / Name: Antonis
Τοποθεσία (Location): kipros
Μουσικό όργανο / Music Instrument: piano
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: ixous kai gnorimia me sinadelfous

Post #46 by sAELonica » Wed Oct 14, 2015 6:17 pm

Παιδια μπορει να μου πειτε μια αξιοπιστη καρτα ηχου και ενα καλο σετ μονιτορ για καλο αποτελεσμα ?ειμαι λιγο συγχησμενος διοτι υπαρχουν πολλα ειδη ... Και κατι αλλο αν αναβαθμησω το mac μου απο 4gb σε 8gb ramθα ειμαι καλημενος με την cubase ετσι? ευχαριστω

[ Post made via iPad ] Image
0 x

pa2x
Senior user
Senior user
Όνομα / Name: Δημήτρης
Τοποθεσία (Location): Ελλάδα, Αθήνα
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Πιάνο, Αρμόνιο
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: KORG PA4X_61+PaAS - YAMAHA MOXF6 - KAWAI VPC1
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Τυχαία
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Άτομα με τα ίδια ενδιαφέροντα.
x 2
x 4
Been thanked: 9 times
Zodiac: Capricorn

Post #47 by pa2x » Thu Oct 15, 2015 12:41 am

Σε ενδιαφέρει μία εξωτερική EMU 0404 USB?

0 x

KONNECTORAS Admin
Administrator
Administrator
x 44
x 5

Post #48 by KONNECTORAS Admin » Thu Oct 15, 2015 11:36 am

sAELonica wrote:Παιδια μπορει να μου πειτε μια αξιοπιστη καρτα ηχου και ενα καλο σετ μονιτορ για καλο αποτελεσμα ?ειμαι λιγο συγχησμενος διοτι υπαρχουν πολλα ειδη ... Και κατι αλλο αν αναβαθμησω το mac μου απο 4gb σε 8gb ramθα ειμαι καλημενος με την cubase ετσι? ευχαριστω

1. Για κάρτα ήχου δεν θα σου πω, γιατί πάντα κοιτάω τα μεγάλα μοντέλα, που σίγουρα δεν θα σου κάνουν.
2. Για το θέμα της μνήμης, ΠΑΝΤΑ όση περισσότερη βάζεις στο μηχάνημά σου, τόσο αναβαθμίζεις τη δυνατότητα διαχείρησης περισσότερων plug-ins κλπ κλπ.
3. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ το πόση ram θα έχεις στο μηχάνημά σου, με το τι πρόγραμμα θα δουλεύεις... Είναι σαν να μου λες ότι επειδή θα αλλάξεις βενζινά, θα πρέπει να αλλάξεις και αυτοκίνητο... :drinking:
0 x

sAELonica
Newbie
Newbie
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: ixous kai gnorimia me sinadelfous

Post #49 by sAELonica » Thu Oct 15, 2015 1:09 pm

οχχ καταρχας φιλε δημητρη σε ευχαριστω την εχω πσαξει και εγω και εχει καλη βαθμολογια.φιλε βασιλη σε ευχαριστω για την βοηθεια σου ,,θελω να αναβαθμησω ενα μακ που εχω ειναι στα 4 gm ram και εγω θελω να το αναβαθμησω στα 8.ποσα gb πρεπει να ειναι to ssd ?και αν αξιζει τον κοπο να το αναβαθμησω ..ειναι macbook pro 2011..
0 x

sAELonica
Newbie
Newbie

Post #50 by sAELonica » Sun Oct 18, 2015 1:58 pm

http://www.thomann.de/gr/motu_ultralite ... hybrid.htm

Παιδια καλησπερα για αυτην την καρτα τι εχετε να πειτε ?θα ειναι καλη αγορα? η μου προτεινεται κατι πιο οικονομικο ευχαριστω πολυ

http://www.thomann.de/gr/motu_ultralite ... hybrid.htm

Παιδια καλησπερα για αυτην την καρτα τι εχετε να πειτε ?θα ειναι καλη αγορα? η μου προτεινεται κατι πιο οικονομικο ευχαριστω πολυ

-->
0 x