ΕΚΘΕΣΗ ΦΡΑΓΚΦΟΥΡΤΗΣ 2016 (7-10 ΑΠΡΙΛΙΟΥ) Topic is solved

Συζητήσεις μόνο για μοντέλα που δε θα βρείτε στις παραπάνω ενότητες. Μπείτε στην ενότητα και επισκεφτείτε τις υποκατηγορίες με όλα τα μοντέλα

Topic author
Sokratis1974 Admin
Administrator
Administrator
Όνομα / Name: Σωκράτης
Τοποθεσία (Location): Ηράκλειο Κρήτης
Μουσικό όργανο / Music Instrument: KEYBOARDS
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Ketron Audya, SD-1, Korg Pa3x, microARRANGER, Roland XV-5080, V-Synth, Fantom G-6, D-50, SH-201, Dave Smith Evolver, Novation KS-4
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Google
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ανθρώπους με ίδιο ενδιαφέρον
x 10
x 37
Group: Administrators
Has thanked: 79 times
Been thanked: 6 times
Flag: Greece
Zodiac: Aquarius
Status: Offline

ΕΚΘΕΣΗ ΦΡΑΓΚΦΟΥΡΤΗΣ 2016 (7-10 ΑΠΡΙΛΙΟΥ)

Post #1 by Sokratis1974 Admin » Sun Mar 13, 2016 8:58 am

Αγαπητοί φίλοι, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΉ, ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΠΑΣΧΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ!!!! ...
Λίγες μέρες μας χωρίζουν ακόμα μέχρι να ανοίξουν οι πύλες για την καθιερωμένη διεθνή έκθεση Μουσικών οργάνων και μουσικού εξοπλισμού, στην Φραγκφούρτη της Γερμανίας....
Φέτος πραγματικά είναι πολύ μεγάλη η αγωνία μου διότι περιμένω να δούμε τον νέο αντικαταστάτη του Ketron Audya, το οποίο μετά από αρκετά χρόνια δείχνει στην κυριολεξία να ξαναγεννιέται.... Γνωρίζω το νέο όνομα όμως δεν έχω δικαίωμα να το πω....
Με ένα απολύτως νέο σχεδιασμό σε Hardware και Software, (από όσο μαθαίνω) θα ταράξει και πάλι τα νερά, με τη διαφορά ότι πλέον έχει ωριμάσει και η ιδέα του Audya και ίδια η εταιρία, αφού μάλλον δεν ήταν απόλυτα έτοιμη πριν 9 χρόνια "2007" που για πρώτη φορά είδαμε και ακούσαμε το Audya στην τότε έκθεση, να αντιμετωπίσει με απόλυτη επιτυχία αυτή την πρόκληση!!....
Όμως επειδή ζω αυτή την εταιρία (Ketron) πολλαπλώς, έζησα τον τελευταίο χρόνο με την έλευση του νέου SD7, (το οποίο είναι βασισμένο στο Audya) μια πολύ μεγάλη ΘΕΤΙΚΗ στροφή της εταιρίας προς τον ρεαλισμό, και στον καλύτερο επαγγελματισμό, που αρκετές φορές ήταν μεγάλος ΑΠΩΝ...
Εγώ πάντως συνεχίζω να πιστεύω σε αυτή την εταιρία, και ήδη τα οικονομικά μου έχουν κανονιστεί (πρώτα ο θεός), για την αγορά αυτού του νέου "τέρατος" της Ketron....
Ας αναμένουμε λοιπόν...

https://musik.messefrankfurt.com/frankf ... 16.html?nc
https://musik.messefrankfurt.com/frankf ... 16.html?nc
-->
1 x

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Topic author
Sokratis1974 Admin
Administrator
Administrator
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Ketron Audya, SD-1, Korg Pa3x, microARRANGER, Roland XV-5080, V-Synth, Fantom G-6, D-50, SH-201, Dave Smith Evolver, Novation KS-4
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ανθρώπους με ίδιο ενδιαφέρον
x 10
x 37

Re: ΕΚΘΕΣΗ ΦΡΑΓΚΦΟΥΡΤΗΣ 2016 (7-10 ΑΠΡΙΛΙΟΥ)

Post #2 by Sokratis1974 Admin » Thu Mar 31, 2016 9:12 pm

Φιλοι μου..
Καθως μια εβδομαδα πλεον μας χωριζε απο την εναρξη της εκθεσης Φραγκφουρτης, θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι οι πληροφοριες που εχω τις τελευταιες ωρες απο ατομο της Ketron σχετικα με την επικειμενη παρουσιαση του νεου Audya, ειναι καπως συγκεχυμένες....
Μαθαινω για δυο νεα μοντελα (παλι στα χναρια του Audya), ομως σχετικα με την παρουσιαση του νεου Audya εχουν καπως μπερδευτει οι πληροφοριες..
Η αληθεια ειναι οτι καπως ειχαν μπει (ψυλλοι στα αυτια μου), διοτι στα μεσα Φεβρουαριου ειχα μαθει οτι η αναπτυξη του οργανου ειχε καπως μεινει αρκετα πισω...
Τωρα εμαθα οτι ερχονται σιγουρα καποια νεα (διαφορετικα μοντελα απο τα οποια γνωριζω ονοματα και χαρακτηριστικα κτλ ομως δεν εχω δικαιωμα να πω περισσοτερα)...
Απο την αλλη μαθαινω μπερδεμενες πληροφοριες σχετικα με το νεο Audya... Μολις εμαθα οτι τελικα δεν ειναι σιγουροι αν το παρουσιασουν....
Οποτε θα αναμενουμε.... Κοντος ψαλμος αλληλούια....

Υ.Σ...
Παντως στην Κρητη λεμε (χαρας τονε που στολιστει και ύστερα να 'πομεινει).... (Μεταφραση: Χαρα σε εκεινο που στολιστει, ομως τελικα μεινει μονο στολισμενος, και οχι "γλεντισμενος').....
Το ιδιο τωρα μπορει να συμβει και με εμενα.... Τοση χαρα εκανα και τωρα υπαρχει ενδεχομενο να μεινω τελικα μονο με τη χαρα.....
Βεβαια τιποτε δεν εχει κριθει ακομα... Αντε να δουμε...
0 x

pa2x
Senior user
Senior user
Όνομα / Name: Δημήτρης
Τοποθεσία (Location): Ελλάδα, Αθήνα
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Πιάνο, Αρμόνιο
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: KORG PA4X_61+PaAS - YAMAHA MOXF6 - KAWAI VPC1
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Τυχαία
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Άτομα με τα ίδια ενδιαφέροντα.
x 2
x 4
Group: Registered users
Been thanked: 9 times
Zodiac: Capricorn

Post #3 by pa2x » Fri Apr 01, 2016 1:39 pm

Περιμένουν την επόμενη κίνηση της KORG σε σχέση με την επόμενη OS του PA4X!:)
0 x

Topic author
Sokratis1974 Admin
Administrator
Administrator
x 10
x 37

Post #4 by Sokratis1974 Admin » Fri Apr 01, 2016 3:18 pm

pa2x wrote:Περιμένουν την επόμενη κίνηση της KORG σε σχέση με την επόμενη OS του PA4X!:)

Δημητρη.. Παντως ειναι βεβαιο οτι το οργανο εχει ξεκινησει εδω και μηνες... Ξερω και ονομα και χαρακτηριστικα...
Παντως και αυτο να μην παρουσιαστει ερχεται ακομα μια πολυ δυνατη κινηση της Ketron με ενα αλλο εντελως νεο μοντελο (στα χναρια του Audya), που μαλλον θα ειναι κατι παρα πολυ καλο, και αν ολα ειναι οπως μεχρις στιγμης γνωριζω, θα χτυπησει αρκετα τον ανταγωνισμο...
Πολυ καλη κινηση... Λιγο υπομονη και θα δουμε τελικα τι θα μας βγαλει ο σακος!!!
Οσον αφορα το OS Update για το Pa4x, το οποιο προφανως ολοι περιμενουμε μηπως τελικα δεησουν να δωσουν και Disc Streaming, δεν ξερω, και δεν γνωριζει κανεις...
Για την ωρα σιγη ασυρματου.... :roll: :roll: :?: :?:
0 x

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

pa2x
Senior user
Senior user
Όνομα / Name: Δημήτρης
Τοποθεσία (Location): Ελλάδα, Αθήνα
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Πιάνο, Αρμόνιο
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: KORG PA4X_61+PaAS - YAMAHA MOXF6 - KAWAI VPC1
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Τυχαία
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Άτομα με τα ίδια ενδιαφέροντα.
x 2
x 4
Been thanked: 9 times
Zodiac: Capricorn

Post #5 by pa2x » Sat Apr 02, 2016 12:00 am

Έχουν πολύ δρόμο ακόμα Σωκράτη για διορθώσεις στα "bugs" του λειτουργικού του pa4x, όπως επίσης και το songbook editor το οποίο το περιμένουμε ακόμα!!!
Στην ουσία μιλάμε ότι από την επόμενη έκδοση θα δούμε φως...
Σκέψου ότι είναι τόσο ξεφτισμένα τα πράγματα αυτή τη φορά με την KORG που ακόμα και το aftertouch στο pa4x δεν λειτουργεί στο sound mode!!!!!
Οπότε τι να μιλάμε από τώρα για disk streaming. Το ακόμα χειρότερο ξεφτιλίκη είναι ότι προχώρησαν σε νέα oriental έκδοση χωρίς να έχουν εξαλείψει τα προβλήματα!!!
Η άλλη απορία μου είναι, πως τόσους μήνες ακόμη υπάρχουν pa3x????? Μήπως παίζει κάποιο ρόλο στην όλη ιστορία??
0 x

Topic author
Sokratis1974 Admin
Administrator
Administrator
x 10
x 37

Post #6 by Sokratis1974 Admin » Sat Apr 02, 2016 12:16 am

pa2x wrote:Έχουν πολύ δρόμο ακόμα Σωκράτη για διορθώσεις στα "bugs" του λειτουργικού του pa4x, όπως επίσης και το songbook editor το οποίο το περιμένουμε ακόμα!!!
Στην ουσία μιλάμε ότι από την επόμενη έκδοση θα δούμε φως...
Σκέψου ότι είναι τόσο ξεφτισμένα τα πράγματα αυτή τη φορά με την KORG που ακόμα και το aftertouch στο pa4x δεν λειτουργεί στο sound mode!!!!!
Οπότε τι να μιλάμε από τώρα για disk streaming. Το ακόμα χειρότερο ξεφτιλίκη είναι ότι προχώρησαν σε νέα oriental έκδοση χωρίς να έχουν εξαλείψει τα προβλήματα!!!
Η άλλη απορία μου είναι, πως τόσους μήνες ακόμη υπάρχουν pa3x????? Μήπως παίζει κάποιο ρόλο στην όλη ιστορία??

ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ!!!!....
ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ:
ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ!!!!!!!!!!!!

:applause: :applause: :applause: :applause:
0 x

musiccankill
User
User
Όνομα / Name: Theo Ntzias
Τοποθεσία (Location): Athens/Greece
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Roland Fantom X6/Xr ,Korg Pa800 ,Korg Pa600Qt ,Korg Pa3x61
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Συζητήσεις με άλλους χρήστες για διάφορα όργανα και τεχνικά θέματα με αυτά
YouTube Channel: https://www.youtube.com/user/akisakisakisakis
x 1
x 11
Been thanked: 2 times
Zodiac: Sagittarius

Post #7 by musiccankill » Sat Apr 02, 2016 2:59 am

Επίσης εγώ άρχισα να ξεχνάω την ιδέα του streaming για τον εξής απλό λόγο!
Πως θα κάνει decrypt τα κλειδωμένα με στικάκι δείγματα?Aν είναι streaming μιλάμε για μέγετος μέχρι και 5gb!Αν περιμένουμε σε κάθε εκκίνηση να κάνει decrypt 5gb + 400mb το αρχείο που φορτώνεται στη ραμ θα έχει τελειώσει το live και μετά θα ανοίξει το όργανο...Εκτός και αν δεν υποστηρίζει κλείδωμα το streaming και είναι μόνο για ξεκλείδωτα resources..
Όσο και να το σκέφτομαι δεν βλέπω κάποιον τρόπο να πάρει ο χρήστης στα χέρια του το σετ κλειδωμένο και το όργανο να το φορτώσει σε λογικό χρόνο όταν μιλάμε για αρχείο το ελάχιστο 2-3 gb!
Εκτός και αν καθυστερεί μόνο στην πρώτη εκκίνηση και κρατάει ξεκλείδωτο το αρχείο στην μνήμη του (που δεν υπάρχει πρόσβαση από το χρήστη)...
Όπως και να έχει μόνο η εταιρία ξέρει τι θα γίνει προς το παρόν και θα μάθουμε και εμείς μόλις έρθει το update που περιμένουμε!
0 x

Topic author
Sokratis1974 Admin
Administrator
Administrator
x 10
x 37

Post #8 by Sokratis1974 Admin » Sat Apr 02, 2016 8:13 am

musiccankill wrote:Επίσης εγώ άρχισα να ξεχνάω την ιδέα του streaming για τον εξής απλό λόγο!
Πως θα κάνει decrypt τα κλειδωμένα με στικάκι δείγματα?Aν είναι streaming μιλάμε για μέγετος μέχρι και 5gb!Αν περιμένουμε σε κάθε εκκίνηση να κάνει decrypt 5gb + 400mb το αρχείο που φορτώνεται στη ραμ θα έχει τελειώσει το live και μετά θα ανοίξει το όργανο...Εκτός και αν δεν υποστηρίζει κλείδωμα το streaming και είναι μόνο για ξεκλείδωτα resources..
Όσο και να το σκέφτομαι δεν βλέπω κάποιον τρόπο να πάρει ο χρήστης στα χέρια του το σετ κλειδωμένο και το όργανο να το φορτώσει σε λογικό χρόνο όταν μιλάμε για αρχείο το ελάχιστο 2-3 gb!
Εκτός και αν καθυστερεί μόνο στην πρώτη εκκίνηση και κρατάει ξεκλείδωτο το αρχείο στην μνήμη του (που δεν υπάρχει πρόσβαση από το χρήστη)...
Όπως και να έχει μόνο η εταιρία ξέρει τι θα γίνει προς το παρόν και θα μάθουμε και εμείς μόλις έρθει το update που περιμένουμε!

Θοδωρη... Η αληθεια ειναι οτι εγω αυτα δεν τα κατεχω, ομως εχω εμπιστοσυνη σε αυτα που μου λες, διοτι το εχω δει στην πραξη (οπως το Pa300..Θυμασαι οτι μια μερα πριν το update και ενω το γνωριζαμε και οι δυο μου ειπες οτι δεν θα υποστηριζει κλειδωμενα)....
Φιλε κοιτα... Απλα τα πραγματα..... Αν μας αφησει περιθωριο να υποστηριξουμε οργανα θα το κανουμε αν οχι, φυσικα θα εγκαταλειψουμε καθε προσπαθεια.... Δεν γινεται να βγαλουμε δουλεια ξεκλειδωτη.... Αν μας δωσει ενα αλλο τροπο κλειδωματος αυτο ισως θα ηταν ακομα καλυτερο...
Αν απο την ελλη θεωρει οτι δεν προσφερουμε τιποτα ολοι εμεις οι εξωτερικοι Developers τοτε, δεν μπορουμε να την παρακαλαμε....
Θα κανουμε οτι κανουμε για τα αλλα μοντελα και τελος....
0 x

musiccankill
User
User
Όνομα / Name: Theo Ntzias
Τοποθεσία (Location): Athens/Greece
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Roland Fantom X6/Xr ,Korg Pa800 ,Korg Pa600Qt ,Korg Pa3x61
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Συζητήσεις με άλλους χρήστες για διάφορα όργανα και τεχνικά θέματα με αυτά
YouTube Channel: https://www.youtube.com/user/akisakisakisakis
x 1
x 11
Been thanked: 2 times
Zodiac: Sagittarius

Post #9 by musiccankill » Sat Apr 02, 2016 10:57 am

Και εγώ με την λογική το πάω Σωκράτη συγκρίνοντας ότι βλέπω από μέσα στο λειτουργικό!
Π.χ. τώρα ξέρω ότι το 4χ υποστηρίζει localized δείγματα τα οποία θα λειτουργούν με streaming αλλά δεν έχω κάποιο παράδειγμα όπως στο 300 για να ξέρω το ακριβές μέγεθος οπότε και περιμένω το λειτουργικό του oriental και βλέπουμε!
Το 4χ σαν μηχάνημα έχει πολλές δυνατότητες όπως και το 300 αλλά αν δεν το υποστηρίξουν όπως πρέπει τι να το κάνεις...
όπως είπες και εσύ και άλλοι ,υπάρχουν και άλλες εταιρίες που έχουν αντίστοιχα προιόντα, αν και μεταξύ μας τέτοιο βολικό interface και τόσες καινοτομίες δεν έχει κάνει καμία άλλη μέχρι στιγμής γιατί όπως μας είπες έρχεται να ταράξει τα μερά η ketron!!!
Θα τα μάθουμε όλα σύντομα!!!
0 x

Topic author
Sokratis1974 Admin
Administrator
Administrator
x 10
x 37

Post #10 by Sokratis1974 Admin » Sat Apr 02, 2016 11:50 am

musiccankill wrote:Και εγώ με την λογική το πάω Σωκράτη συγκρίνοντας ότι βλέπω από μέσα στο λειτουργικό!
Π.χ. τώρα ξέρω ότι το 4χ υποστηρίζει localized δείγματα τα οποία θα λειτουργούν με streaming αλλά δεν έχω κάποιο παράδειγμα όπως στο 300 για να ξέρω το ακριβές μέγεθος οπότε και περιμένω το λειτουργικό του oriental και βλέπουμε!
Το 4χ σαν μηχάνημα έχει πολλές δυνατότητες όπως και το 300 αλλά αν δεν το υποστηρίξουν όπως πρέπει τι να το κάνεις...
όπως είπες και εσύ και άλλοι ,υπάρχουν και άλλες εταιρίες που έχουν αντίστοιχα προιόντα, αν και μεταξύ μας τέτοιο βολικό interface και τόσες καινοτομίες δεν έχει κάνει καμία άλλη μέχρι στιγμής γιατί όπως μας είπες έρχεται να ταράξει τα μερά η ketron!!!
Θα τα μάθουμε όλα σύντομα!!!

Μακαρι φιλε να βγαλει η Ketron τον αντικαταστατη του Audya.... Θα ειναι τρομερα δυνατη κινηση....
Βεβαια ερχεται αλλη μια πολυ καλη εξισου κινηση... Υπομονη... Λιγες μερες απομενουν....
0 x