MIDI ΑΠΟ PA800

Θέματα που αφορούν τα συγκεκριμένα όργανα

Topic author
pliktras2012
Newbie
Newbie
Όνομα / Name: ΧΡΗΣΤΟΣ
Τοποθεσία (Location): ΑΘΗΝΑ
Επάγγελμα / Occupation: Ηλεκτρονικός Μηχανικός και Μουσικός
Μουσικό όργανο / Music Instrument: ΠΛΗΚΤΡΑ
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: KORG PA800 ,KORG TR,CLAVINOVA YDP 121 ,KURZWEIL PC1X,EDIROR PCR 300
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
x 1
x 1
Group: Registered users
Flag: Greece
Zodiac: Libra
Status: Offline

Re: MIDI ΑΠΟ PA800

Post #11 by pliktras2012 » Thu Oct 22, 2015 9:20 pm

Antonis_maestros wrote:
pliktras2012 wrote:Το γνωριζω οτι ειναι εντολες .Αυτο που θελω να κανω ειναι αν μπορω μεσω εντολών να δωσω πχ στο κλαβιέ το bass του 800 σα να μοιραζω το 800 δηλαδη οχι να κανω αλλαγές ηχων απο το κλαβιε ,δε γινεται αυτο το ξερω. Δηλαδη εχω το 800 και θελω εστω το manual bass Να παιζει στο κλαβιε του Midi και οι ηχοι του 800 κανονικα αλλα το Bass να το εχω σε αλλο κλαβιε να μην υπάρχει και στο 800

Οι εντολές είναι πάγιες στην περίπτωση που κάνεις remote μέσω εξωτερικού κλαβιέ ή controller , ισχύουν μόνο
στην περίπτωση που θα κάνεις συγκεκριμένη αποστολή Program & control change , κατά τα άλλα παίζοντας το
remote κλαβιέ θα αποστέλλεις μόνο real time events όπως modulation/pitch/AT και ποιά νότα-ες παίζεις άρα
είναι καθαρά μόνο θέμα midi ρυθμίσεων του οργάνου & κλαβιέ να παίζουν τί και σε πιο midi κανάλι , δηλ.
στο παράδειγμά σου ένας ήχος μπορεί να σπλιταριστεί στην περιοχή μπάσσου σε άλλο midi κανάλι από αυτό
που υπακούει το όργανο άρα θεν θα διεγείρεται από αυτό όταν παίζεις σε αυτή την περιοχή , ενώ κάλιστα
μπορεί να ακούγεται όταν το παίζεις με το remote κλαβιέ που είναι ευθυγραμμισμένο στο ίδιο midi κανάλι !

Γιά το Ρα800 δεν μπορώ να σε βοηθήσω , αλλά το ίδιο πράγμα όμως σχετικά ανάποδα κάνω με το Pa3X & Kronos
όπου πχ έχω ευθυγραμμίσει το piano μου στο Kronos να παίζει στο midi κανάλι 16 όπου έχω ευθυγραμμίσει
ένα STS στο Pa3X που το διεγείρει , ενώ στο kronos στην ίδια έκταση παίζουν μόνο όργανα από Symphonic Orchestra.
Σαν πρώτη ιδέα λογικά γίνεται αλλά μπλέκουν λίγο τα πράγματα με τα styles & chord recognition του Pa800.

Πειραματίσου λίγο στις επιμέρους midi ρυθμίσεις STS & Global και ελπίζω να βοήθησα !

Σε ευχαριστώ πολύ Αντώνη για τις πληροφορίες!
0 x

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Topic author
pliktras2012
Newbie
Newbie
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: KORG PA800 ,KORG TR,CLAVINOVA YDP 121 ,KURZWEIL PC1X,EDIROR PCR 300
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
x 1
x 1

Post #12 by pliktras2012 » Thu Oct 22, 2015 9:24 pm

KONNECTORAS wrote:Αν γράψεις με ποιο απλά Ελληνικά ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θέλεις να κάνεις θα σου πούμε και ΑΚΡΙΒΩΣ αν γίνεται...
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να κάνεις...

Ας το πουμε πιο απλά.
Εχουμε ενα pa800 που το δουλεύω μονο με τα performance (ουτε ρυθμους ουτε τιποτα αλλο)
και εχω και το manual bass παλι του 800 .Αυτο που θελω ειναι να εχω το manual bass στο κλαβιέ που θα ειναι στο midi in δηλαδή να πάρω το split mode στο midi κλαβιέ. Αυτο είναι ολο !!! Πιστεύω να καταλάβατε τώρα
0 x

KONNECTORAS Admin
Administrator
Administrator
Όνομα / Name: Βασίλης
Τοποθεσία (Location): Νίκαια
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Πλήκτρα
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: KURZWEIL: K2000S v3.87 w/P-RAM, 64MB sample ram & Compactflash Drive modification, K2500R v5.01 w/P-RAM2, 128MB sample ram & KDFX, K2600S v4.11 w/128MB P-RAM26, sample ram, RMB26-1 έως 4, & Compactflash Drive modification, Expression Mate (Ribbon Controller),
KORG: WAVESTATION SR, TRITON EXTREME 76 w/MOSS & 96MB sample ram, TRITON RACK (w/EXB-MOSS, EXB-SCSI, EXB-PCM 01-02-04-05-06-07-08-09), TRINITY PLUS (w/SOLO-TRI,HDR-TRI,DI-TRI,PBS-TRI), PA3X 76 w/EXB-M256, PAD CONTROL
ROLAND: JD990 w/SR-JV 04, JV1080 w/SR-JV 04-06-11-99, XV5080 w/128MB sample ram, SR-JV 01-07-19-98 & SRX 06-07-04-98, FANTOM-XR w/SRX 01-02-03-11-97 &1GB sample ram
YAMAHA: TG500 w/1MB flash ram, RM50 w/0.5MB flash ram, MOTIF ES6 (w/ PLG150-VL-AN-DX & 1GB sample ram), VL70M, PSS680+790, PSR500
CASIO: CZ101
AKAI: SG01V
NOVATION: SL 61 MK II
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Από αναζήτηση στο google...!
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ανταλλαγή γνώσεων, απόψεων, υλικού, τεχνικής βοήθειας καθώς και γνωριμίες με ανθρώπους του ίδιου ενδιαφέροντος, την μουσική τεχνολογία ή καλύτερα την τεχνολογία στην υπηρεσία της μουσικής!!!
Facebook Profile: Konnectoras Konnex
x 44
x 5
Group: Administrators
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times
Zodiac: Scorpio

Post #13 by KONNECTORAS Admin » Thu Oct 22, 2015 9:26 pm

Μπορούν να γίνουν τα πάντα στα αρμόνια PA.
Είναι θέμα ρυθμίσεων στο Global Midi In & Out.
Απλά να καταλάβουμε ΤΙ ακριβώς θέλει να κάνει ο φίλος.
0 x
Image Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

Image ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΘΗΡΙΟ !!!

Topic author
pliktras2012
Newbie
Newbie
x 1
x 1

Post #14 by pliktras2012 » Thu Oct 22, 2015 9:30 pm

KONNECTORAS wrote:Μπορούν να γίνουν τα πάντα στα αρμόνια PA.
Είναι θέμα ρυθμίσεων στο Global Midi In & Out.
Απλά να καταλάβουμε ΤΙ ακριβώς θέλει να κάνει ο φίλος.

Αν μπορει να γινει και γνωριζεις μπορεις να μου πεις.Εχω κατσει και εχω βρει να στειλω "αλλες και αλλες " πληροφορίες ,αυτο δεν το εχω βρει ακομα.
0 x

Disable adblock

KONNECTORAS Admin
Administrator
Administrator
Όνομα / Name: Βασίλης
Τοποθεσία (Location): Νίκαια
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: KURZWEIL: K2000S v3.87 w/P-RAM, 64MB sample ram & Compactflash Drive modification, K2500R v5.01 w/P-RAM2, 128MB sample ram & KDFX, K2600S v4.11 w/128MB P-RAM26, sample ram, RMB26-1 έως 4, & Compactflash Drive modification, Expression Mate (Ribbon Controller),
KORG: WAVESTATION SR, TRITON EXTREME 76 w/MOSS & 96MB sample ram, TRITON RACK (w/EXB-MOSS, EXB-SCSI, EXB-PCM 01-02-04-05-06-07-08-09), TRINITY PLUS (w/SOLO-TRI,HDR-TRI,DI-TRI,PBS-TRI), PA3X 76 w/EXB-M256, PAD CONTROL
ROLAND: JD990 w/SR-JV 04, JV1080 w/SR-JV 04-06-11-99, XV5080 w/128MB sample ram, SR-JV 01-07-19-98 & SRX 06-07-04-98, FANTOM-XR w/SRX 01-02-03-11-97 &1GB sample ram
YAMAHA: TG500 w/1MB flash ram, RM50 w/0.5MB flash ram, MOTIF ES6 (w/ PLG150-VL-AN-DX & 1GB sample ram), VL70M, PSS680+790, PSR500
CASIO: CZ101
AKAI: SG01V
NOVATION: SL 61 MK II
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Από αναζήτηση στο google...!
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ανταλλαγή γνώσεων, απόψεων, υλικού, τεχνικής βοήθειας καθώς και γνωριμίες με ανθρώπους του ίδιου ενδιαφέροντος, την μουσική τεχνολογία ή καλύτερα την τεχνολογία στην υπηρεσία της μουσικής!!!
Facebook Profile: Konnectoras Konnex
x 44
x 5
Group: Administrators
Has thanked: 3 times
Zodiac: Scorpio

Post #15 by KONNECTORAS Admin » Thu Oct 22, 2015 9:36 pm

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.
0 x
Image Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

Image ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΘΗΡΙΟ !!!

Topic author
pliktras2012
Newbie
Newbie
x 1
x 1

Post #16 by pliktras2012 » Thu Oct 22, 2015 9:38 pm

KONNECTORAS wrote:Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

αφου το εγραψα πιο πανω...Πιο απλό δε γινεται......Θελω το Bass στο κλαβιέ χωριστα και να μη βαράει και στο 800.
0 x

STDOL1980
Senior user
Senior user
Όνομα / Name: Σταύρος
Τοποθεσία (Location): Ioannina
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg pa700 (Musicorama Lite Set), Roland Fantom X6
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Από αναζήτηση Google
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ανταλλαγή απόψεων, μουσικό υλικό
x 10
x 18
Been thanked: 6 times
Zodiac: Aries

Post #17 by STDOL1980 » Thu Oct 22, 2015 9:59 pm

pliktras2012 wrote:
KONNECTORAS wrote:Αν γράψεις με ποιο απλά Ελληνικά ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θέλεις να κάνεις θα σου πούμε και ΑΚΡΙΒΩΣ αν γίνεται...

Ας το πουμε πιο απλά.
Εχουμε ενα pa800 που το δουλεύω μονο με τα performance (ουτε ρυθμους ουτε τιποτα αλλο)
και εχω και το manual bass παλι του 800 .Αυτο που θελω ειναι να εχω το manual bass στο κλαβιέ που θα ειναι στο midi in δηλαδή να πάρω το split mode στο midi κλαβιέ. Αυτο είναι ολο !!! Πιστεύω να καταλάβατε τώρα

1.Σε ποιό mode θα το δουλεύεις το performace με manual bass στο style δεν θα το δουλεύεις? Στο sound θα έχεις απλά ήχους δεν μπορείς να κάνεις split σε sound ούτε combination με sts. το seq & το song play δεν μας ενδιαφέρει άρα μας μένει το style play. το start για ρυθμό το πατήσεις δεν το πατήσεις δεν μας ενδιαφέρει το ίδιο είναι αυτό σκανάρει τι ακόρντο παίζεις σε full, split, upper keyboard. αμα το έχεις στο manual θα βαράει manual bass.

2.οπότε το midi κλαβιέ του άλλου οργάνου θα παίζει το μπάσο του pa 800 που θα έχεις στο lower track- ο ήχος θα βγαίνει από το pa800 αλλά εσύ θα παίζεις το midi keyboard -και στο pa800 θα έχεις ακριβώς το ίδιο πράγμα που θα έχεις και στο midi ένα split με manual bass.

3.οπότε στην ουσία είναι σαν να έχεις 2 pa800 ένα κανονικό +ένα κλώνο με ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις οπότε το midi δεν χρειάζεται πουθενά κάτσε με το pa800. 8-)

4. το ίδιο ισχύει και ανάποδα εάν θες να κοντρολάρεις ένα άλλο keyboard (πχ Roland Fantom X6) από το pa800 πάλι θα έχεις 2 Fantom (εσύ θα παίζεις το pa800 και θα βγαίνει ήχος από το Fantom).

πιο απλά δεν γίνεται νομίζω....

5. μπορείς απλά να έχεις ένα διαφορετικό όργανο από κάτω (synth, workstation ότι θες) και να αφήσεις το midi στην ησυχία του και να παίζεις από εκεί το μπάσο.
0 x
Πληροφορίες στο bar...

Topic author
pliktras2012
Newbie
Newbie
x 1
x 1

Post #18 by pliktras2012 » Thu Oct 22, 2015 10:15 pm

STDOL1980 wrote:
pliktras2012 wrote:

Ας το πουμε πιο απλά.

1.Σε ποιό mode θα το δουλεύεις το performace με manual bass στο style δεν θα το δουλεύεις? Στο sound θα έχεις απλά ήχους δεν μπορείς να κάνεις split σε sound ούτε combination με sts. το seq & το song play δεν μας ενδιαφέρει άρα μας μένει το style play. το start για ρυθμό το πατήσεις δεν το πατήσεις δεν μας ενδιαφέρει το ίδιο είναι αυτό σκανάρει τι ακόρντο παίζεις σε full, split, upper keyboard. αμα το έχεις στο manual θα βαράει manual bass.

2.οπότε το midi κλαβιέ του άλλου οργάνου θα παίζει το μπάσο του pa 800 που θα έχεις στο lower track- ο ήχος θα βγαίνει από το pa800 αλλά εσύ θα παίζεις το midi keyboard -και στο pa800 θα έχεις ακριβώς το ίδιο πράγμα που θα έχεις και στο midi ένα split με manual bass.

3.οπότε στην ουσία είναι σαν να έχεις 2 pa800 ένα κανονικό +ένα κλώνο με ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις οπότε το midi δεν χρειάζεται πουθενά κάτσε με το pa800. 8-)

4. το ίδιο ισχύει και ανάποδα εάν θες να κοντρολάρεις ένα άλλο keyboard (πχ Roland Fantom X6) από το pa800 πάλι θα έχεις 2 Fantom (εσύ θα παίζεις το pa800 και θα βγαίνει ήχος από το Fantom).

πιο απλά δεν γίνεται νομίζω....

5. μπορείς απλά να έχεις ένα διαφορετικό όργανο από κάτω (synth, workstation ότι θες) και να αφήσεις το midi στην ησυχία του και να παίζεις από εκεί το μπάσο.

σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση και γω βλέπω οτι δε γινεται
θα γινει μονο με συνθ τι να κανουμε :P
ευχαριστώ
0 x

Antonis_maestros
Power user
Power user
Όνομα / Name: Aντώνης
Τοποθεσία (Location): Πρωτεύουσα
Επάγγελμα / Occupation: Ενορχηστρωτής / Μουσικός Παραγωγός - Sound Developer - PhD in Electronics Engineering/R&D
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Πιάνο - Synthesizers - Midi Εφαρμογές
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg KronosX - Pa4X 76 - Yamaha Montage 7 - Pa3X 76 - Roland XV88 - All Yamaha DX series - Emu3 - Emax II HD - OB V8
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Google
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Απόψεις απλών χρηστών , παροχή Μουσικής & τεχνικής υποστήριξης
Facebook Profile: http://www.facebook.com/antony.sharmman
https://myspace.com/sharmman
YouTube Channel: https://www.youtube.com/channel/UC8I7vy ... /playlists
x 30
Zodiac: Aries

Post #19 by Antonis_maestros » Fri Oct 23, 2015 12:56 am

Δεν θέλω ηττοπάθειες , να το ψάξεις γιατί σχεδόν όλα γίνονται στα PaSeries ... ποιό άλλο όργανο αστειεύεσαι ?

- Βέβαια και γίνεται split σε SOUND mode , 16 OSC έχεις ... φτιάχνεις άνετα 4-5 split ολοκληρωμένων custom ήχων (MS based) !
- Βέβαια και δεν θα παίζεις manual Bass του style αλλά άλλο μπάσσο της επιλογής σου σε STS split με κλειστό το Bass track !
- Όπως και η ανάθεση style chord recognition μπορεί νά γίνεται μόνο από συγχορδίες του δεξιού χεριού σου (Upper Rec)
- Όπως και να αναθέσεις σε Control pedal λειτουργίες του style ή STS όταν "δεν φτάνουν" τα χέρια ...

Απλά γράψε αναλυτικά πως θέλεις να χρησιμοποιήσεις το midi κλαβιέ και τα τσακάλια εδώ θα σου απαντήσουν !

Εγώ από τα παρακάτω λεγόμενά σου
pliktras2012 wrote:Εχουμε ενα pa800 που το δουλεύω μονο με τα performance (ουτε ρυθμους ουτε τιποτα αλλο)
και εχω και το manual bass παλι του 800
Κατάλαβα ότι παίζεις με μπάντα χωρίς μπάσσο !
Άν μας εξηγήσεις τι το χρειάζεσαι το midi κλαβιέ αφού ήδη έχεις το Ρα800 , θα σε βοηθήσουμε σε περαιτέρω εφαρμογές.
Πάντως Υποψιάζομαι υποβοήθηση με Kontakt & Laptop ...
0 x

Topic author
pliktras2012
Newbie
Newbie
x 1
x 1

Post #20 by pliktras2012 » Fri Oct 23, 2015 2:06 am

Αντώνη ακριβώς έτσι. Τις περισσότερες φορές ειμαι χωρις μπασίστα και τα παίζω εγω .Ωραίο το μπασάκι :P
Θελω να κάνω αλλη μόντα στα σολιστικά για αυτό θελω το μπάσο χωριστά να χω έκταση.Σε οτι αφόρά αυτό με το λάπτοπ αν δεν τα καταφέρω παίζει να τα κουβαλαω και αυτά αν και δεν πολυ ψήνομαι :P
0 x

Disable adblock

Was This Topic Useful?

Return to “Korg PA800”