MIDI ΑΠΟ PA800

Θέματα που αφορούν τα συγκεκριμένα όργανα

Topic author
pliktras2012
Newbie
Newbie
Όνομα / Name: ΧΡΗΣΤΟΣ
Τοποθεσία (Location): ΑΘΗΝΑ
Επάγγελμα / Occupation: Ηλεκτρονικός Μηχανικός και Μουσικός
Μουσικό όργανο / Music Instrument: ΠΛΗΚΤΡΑ
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: KORG PA800 ,KORG TR,CLAVINOVA YDP 121 ,KURZWEIL PC1X,EDIROR PCR 300
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
x 1
x 1
Group: Registered users
Flag: Greece
Zodiac: Libra
Status: Offline

MIDI ΑΠΟ PA800

Post #1 by pliktras2012 » Sat Oct 17, 2015 7:37 pm

Καλησπέρα σε ολους
Θα ήθελα να μάθω αν γινεται να παρω ήχο απο το pa800 σε ενα midi κλαβιέ ,δηλαδη να διαχειριζομαι μεσα απο το pa800 τον ηχο που θα εχω στο κλαβιέ (αν και δε νομιζω να γινεται αυτο) ,στην περίπτωση που δε γινεται θέλω να δω αν θα μπορούσα να μοιράσω καποιες λειτουργίες του pa800 στο κλαβιέ.To ιδανικό θα ήταν να εχω το manual bass απο το pa800 στο κλαβιέ και στο 800 να ειμαι ανετος με τα performance να παίζουν στο full upper του keyboard mode , γιατι πολλες φορες παιζω και το μπάσσο σε δουλειές , οπότε δε χρησιμοποιώ συχνά τους ρυθμούς.Αν γενικα καποιος εχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο και έχει βρει κάποια λύση ή εχει κατι αλλο να μου προτείνει παρακαλώ
Ευχαριστώ
0 x

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

STDOL1980
Senior user
Senior user
Όνομα / Name: Σταύρος
Τοποθεσία (Location): Ioannina
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Πλήκτρα
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg pa700 (Musicorama Lite Set), Roland Fantom X6
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Από αναζήτηση Google
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ανταλλαγή απόψεων, μουσικό υλικό
x 10
x 18
Been thanked: 6 times
Zodiac: Aries

Re: MIDI ΑΠΟ PA800

Post #2 by STDOL1980 » Sat Oct 17, 2015 9:48 pm

Δεν κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις εάν μπορείς γράψε το πιο αναλυτικά.

Εάν θέλεις να παίζεις με μπάσο στο αριστερό παίζεις μόνο σε style sound με manual bass και χρησιμοποιείς τα sts για να διαλέγεις διαφορετικούς συνδυασμούς ήχων. τα sts είναι που χρειάζεται να δουλέψεις ανάλογα το αποτέλεσμα του ήχου που θες να βγάλεις.

Εάν συνδέσεις ένα midi keyboard στο pa800 το midi θα παίζει τους ήχους του pa800 σε ότι mode έχεις το pa800- sound/style play κτλ, στην ουσία δηλ δεν σου προσφέρει κάτι ουσιαστικό παρά μια κόπια του pa800 καλύτερα να κουβαλάς ένα άλλο όργανο εάν θέλεις κάτι πχ σολιστικό όπως πχ prophecy.

γενικά το midi δεν μεταφέρει ήχο μεταφέρει πληροφορίες και η μόνη χρήση του είναι σαν controller, από προσωπική εμπειρία σε live ένα midi keyboard χρειάζεται μόνο εάν ελέγχεις κάποιο rack ή vst.

η χρήση σε περιβάλλον home studio/ηχογραφήσεων κτλ είναι τελείως διαφορετική επάνω στο live δεν χρειάζεται κάπου το midi keyboard.
0 x
Πληροφορίες στο bar...

fivos
Newbie
Newbie
Όνομα / Name: MARIOS
Τοποθεσία (Location): Brazil
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg pa4x Novation MkII
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ
x 8
x 4
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Flag: Brazil
Zodiac: Cancer

Post #3 by fivos » Sun Oct 18, 2015 7:49 am

Και όμως παιδιά στα τελευταία μοντέλα πα 600-900 το κλαβιε που βάζουν στο σκαφος είναι τύπου jampo......
Eση φίλε Σταυρο μπορεί να μην έχεις προβλημμα στο επαγγελματικο κλαβιε απο ''βαμβακι'' του pa1x άλλα εγώ με το pa900 όποτε παίζω δυο με τρεις ώρες πάνω στο πα900 αμέσως πονάνε τα δάχτυλα μου και είναι σαν να σκάβω κανένα νταμάρι.....
Δεν εχω παιξει πανο στο κλαβιε του πα800 και δεν ξερο ποσο ποιοτικο ειναι και αν κουραζει τα δαχτηλα.
Η λύση που δοκίμασα πρόσφατα για ξεκούραστο κλαβιε είναι τo Novation Remote 61 SL MKII
Αν λοιπόν το κλαβιε απο το πα800 είναι για τα μπάζα και δεν μπορείς να παίξεις ενα καλώδιο midi και εισαι οκ. ;)
0 x

STDOL1980
Senior user
Senior user
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg pa700 (Musicorama Lite Set), Roland Fantom X6
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Από αναζήτηση Google
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ανταλλαγή απόψεων, μουσικό υλικό
x 10
x 18

Post #4 by STDOL1980 » Sun Oct 18, 2015 11:11 am

fivos wrote:Και όμως παιδιά στα τελευταία μοντέλα πα 600-900 το κλαβιε που βάζουν στο σκαφος είναι τύπου jampo......
Eση φίλε Σταυρο μπορεί να μην έχεις προβλημμα στο επαγγελματικο κλαβιε απο ''βαμβακι'' του pa1x άλλα εγώ με το pa900 όποτε παίζω δυο με τρεις ώρες πάνω στο πα900 αμέσως πονάνε τα δάχτυλα μου και είναι σαν να σκάβω κανένα νταμάρι.....
Δεν εχω παιξει πανο στο κλαβιε του πα800 και δεν ξερο ποσο ποιοτικο ειναι και αν κουραζει τα δαχτηλα.
Η λύση που δοκίμασα πρόσφατα για ξεκούραστο κλαβιε είναι τo Novation Remote 61 SL MKII
Αν λοιπόν το κλαβιε απο το πα800 είναι για τα μπάζα και δεν μπορείς να παίξεις ενα καλώδιο midi και εισαι οκ. ;)

Το καταλαβαίνω αυτό που λες γιατί και εγώ έχω το m50 και καταλαβαίνω τη διαφορά κατευθείαν όχι μόνο σε σχέση με το pa1 αλλά και με του Triton που είναι ακόμα πιο ξεκούραστο.

Το pa800 το έχω παίξει δεν είναι τόσο άσχημο όσο τα καινούργια είναι λίγο πιο ελαφρύ από του pa2, ωστόσο δεν κατάλαβα το πρόβλημα του φίλου ούτε ότι θέλει να κάνει.

Εάν έχεις μια στάνταρ δουλειά σε ένα μαγαζί ίσως βολεύει ένα midi αλλά αν είσαι γύρα γύρα στήσε ξέστησε δεν νομίζω να συμφέρει να κουβαλάει κάποιος 2 όργανα, τώρα πάλι αυτό είναι υποκειμενικό όπως καταλαβαίνει ο καθένας.
1 x
Πληροφορίες στο bar...

Disable adblock

fivos
Newbie
Newbie
Όνομα / Name: MARIOS
Τοποθεσία (Location): Brazil
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg pa4x Novation MkII
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ
x 8
x 4
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Flag: Brazil
Zodiac: Cancer

Post #5 by fivos » Sun Oct 18, 2015 12:31 pm

Το καταλαβαίνω αυτό που λες γιατί και εγώ έχω το m50 και καταλαβαίνω τη διαφορά κατευθείαν όχι μόνο σε σχέση με το pa1 αλλά και με του Triton που είναι ακόμα πιο ξεκούραστο.

Το pa800 το έχω παίξει δεν είναι τόσο άσχημο όσο τα καινούργια είναι λίγο πιο ελαφρύ από του pa2, ωστόσο δεν κατάλαβα το πρόβλημα του φίλου ούτε ότι θέλει να κάνει.

Εάν έχεις μια στάνταρ δουλειά σε ένα μαγαζί ίσως βολεύει ένα midi αλλά αν είσαι γύρα γύρα στήσε ξέστησε δεν νομίζω να συμφέρει να κουβαλάει κάποιος 2 όργανα, τώρα πάλι αυτό είναι υποκειμενικό όπως καταλαβαίνει ο καθένας.

Συμφωνώ και εγώ άλλα δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας.
Ένας μεροκαματιαρης μουσικός που δεν μπορεί να διαθέσει χρήματα για την αγορά ενός pa3x μπορεί και με ενα pa600 και ενα καλό κλαβιε αμέσως με 1500 ευρω να πάει στο live και να κάνει τη δουλειά του.Σίγουρα έχει και άλλες ιστορίες όπως καλώδια, βάσεις, μόνιτορ να κουβαλάει άλλα αυτή ειναι η μοίρα του μουσικού τι να κάνουμε? :)
0 x

Topic author
pliktras2012
Newbie
Newbie
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: KORG PA800 ,KORG TR,CLAVINOVA YDP 121 ,KURZWEIL PC1X,EDIROR PCR 300
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
x 1
x 1

Post #6 by pliktras2012 » Sun Oct 18, 2015 8:37 pm

STDOL1980 wrote:Δεν κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις εάν μπορείς γράψε το πιο αναλυτικά.

Εάν θέλεις να παίζεις με μπάσο στο αριστερό παίζεις μόνο σε style sound με manual bass και χρησιμοποιείς τα sts για να διαλέγεις διαφορετικούς συνδυασμούς ήχων. τα sts είναι που χρειάζεται να δουλέψεις ανάλογα το αποτέλεσμα του ήχου που θες να βγάλεις.

Εάν συνδέσεις ένα midi keyboard στο pa800 το midi θα παίζει τους ήχους του pa800 σε ότι mode έχεις το pa800- sound/style play κτλ, στην ουσία δηλ δεν σου προσφέρει κάτι ουσιαστικό παρά μια κόπια του pa800 καλύτερα να κουβαλάς ένα άλλο όργανο εάν θέλεις κάτι πχ σολιστικό όπως πχ prophecy.

γενικά το midi δεν μεταφέρει ήχο μεταφέρει πληροφορίες και η μόνη χρήση του είναι σαν controller, από προσωπική εμπειρία σε live ένα midi keyboard χρειάζεται μόνο εάν ελέγχεις κάποιο rack ή vst.

η χρήση σε περιβάλλον home studio/ηχογραφήσεων κτλ είναι τελείως διαφορετική επάνω στο live δεν χρειάζεται κάπου το midi keyboard.

Σε ευχαριστώ Σταύρο για την απάντηση
Αυτά που λες τα γνωρίζω.Καποιον ακουσα οτι γινεται να χωρισεις καποια κομματια απο το pa800 σε κλαβιέ και για αυτό το έκανα θεμα μήπως ξέρει κάποιος κάτι.Μήπως μπορώ τουλάχιστον να πάρω το μπασάκι απο τα GM αλλα να κάνω τις αλλαγές στα όργανα απο το pa800 και οχι απο το κλαβιέ;;
0 x

STDOL1980
Senior user
Senior user
x 10
x 18

Post #7 by STDOL1980 » Sun Oct 18, 2015 9:49 pm

[/quote] Σε ευχαριστώ Σταύρο για την απάντηση
Αυτά που λες τα γνωρίζω.Καποιον ακουσα οτι γινεται να χωρισεις καποια κομματια απο το pa800 σε κλαβιέ και για αυτό το έκανα θεμα μήπως ξέρει κάποιος κάτι.Μήπως μπορώ τουλάχιστον να πάρω το μπασάκι απο τα GM αλλα να κάνω τις αλλαγές στα όργανα απο το pa800 και οχι απο το κλαβιέ;;[/quote]

Δεν μπορείς να "πάρεις" ήχο από κανένα όργανο μπορείς μόνο να κοντρολάρεις το όργανο από άλλο όργανο μέσω midi όπως και με usb, αυτό συμπεριλαμβάνει sliders, joystick, κουμπιά, μπάνκες ολόκληρες A, B, C κτλ

Το midi δεν στέλνει ήχο στέλνει εντολές, ακόμα και οι ήχοι που βάζουμε καμιά φορά σε παλιά όργανα άμα χαλάσει το floppy μέσω sysex εντολές είναι. Το ίδιο και οι ήχοι pcg εντολές στη ROM είναι δεν είναι ήχοι.

Εάν συνδέσουμε 2 όργανα (synth, κτλ) μέσω midi μπορούμε να παίζουμε τον ήχο από τον ένα στο άλλο ανάλογα τις συνδέσεις IN/OUT. Μπορούμε να συνδέσουμε επίσης και τα 2 ταυτόχρονα και να ακούγονται και τα 2 (από τα mains out όμως όχι από το midi) και έτσι πχ μπορείς να έχεις ένα πιάνο από το pa800 και ένα pad από ένα Roland Fantom μέσω midi πχ και να τα συνδυάζεις.

Εάν κοντρολάρεις από το pa800 μέσω midi άλλο όργανο μπορείς ή να παίζεις μαζί με το pa800 τους ήχους του άλλου οργάνου (από τα mains out) ή να παίζεις σκέτο τους ήχους του άλλου οργάνου κλείνοντας ανοίγοντας το slider της φωνής του κάθε οργάνου.

Εάν πειραματιστείς με το midi λίγο είναι πολύ απλό δεν είναι τίποτα. Το ίδιο ισχύει και με control εξωτερικών μονάδων rack&vst σε υπολογιστή.

Μπορείς να έχεις μπάσο από άλλο όργανο σαν ήχο εάν το επιθυμείς, αλλά πρέπει να είναι καλό synth/workstation εάν είναι ένα απλό midi controller με 5-10 βασικούς ήχους θα είναι μάπα, απλά αυτό, το pa800 έχει πολύ καλύτερους ήχους μπάσου από οποιοδήποτε midi controller.

H GM Bank είναι για παίξιμο standar midi files και οι ήχοι δεν είναι τίποτα το αξιόλογο σε σχέση με τους ήχους της ROM των pa, το ίδιο και οι ήχοι XG.

Αυτές είναι οι γνώσεις μου περί midi, τώρα αν κάποιος άλλος φίλος μπορεί να βοηθήσει ας γράψει κάτι.
2 x
Πληροφορίες στο bar...

Topic author
pliktras2012
Newbie
Newbie
x 1
x 1

Post #8 by pliktras2012 » Sun Oct 18, 2015 10:22 pm

STDOL1980 wrote:
Σε ευχαριστώ Σταύρο για την απάντηση
Αυτά που λες τα γνωρίζω.Καποιον ακουσα οτι γινεται να χωρισεις καποια κομματια απο το pa800 σε κλαβιέ και για αυτό το έκανα θεμα μήπως ξέρει κάποιος κάτι.Μήπως μπορώ τουλάχιστον να πάρω το μπασάκι απο τα GM αλλα να κάνω τις αλλαγές στα όργανα απο το pa800 και οχι απο το κλαβιέ;;[/quote]

Δεν μπορείς να "πάρεις" ήχο από κανένα όργανο μπορείς μόνο να κοντρολάρεις το όργανο από άλλο όργανο μέσω midi όπως και με usb, αυτό συμπεριλαμβάνει sliders, joystick, κουμπιά, μπάνκες ολόκληρες A, B, C κτλ

Το midi δεν στέλνει ήχο στέλνει εντολές, ακόμα και οι ήχοι που βάζουμε καμιά φορά σε παλιά όργανα άμα χαλάσει το floppy μέσω sysex εντολές είναι. Το ίδιο και οι ήχοι pcg εντολές στη ROM είναι δεν είναι ήχοι.

Εάν συνδέσουμε 2 όργανα (synth, κτλ) μέσω midi μπορούμε να παίζουμε τον ήχο από τον ένα στο άλλο ανάλογα τις συνδέσεις IN/OUT. Μπορούμε να συνδέσουμε επίσης και τα 2 ταυτόχρονα και να ακούγονται και τα 2 (από τα mains out όμως όχι από το midi) και έτσι πχ μπορείς να έχεις ένα πιάνο από το pa800 και ένα pad από ένα Roland Fantom μέσω midi πχ και να τα συνδυάζεις.

Εάν κοντρολάρεις από το pa800 μέσω midi άλλο όργανο μπορείς ή να παίζεις μαζί με το pa800 τους ήχους του άλλου οργάνου (από τα mains out) ή να παίζεις σκέτο τους ήχους του άλλου οργάνου κλείνοντας ανοίγοντας το slider της φωνής του κάθε οργάνου.

Εάν πειραματιστείς με το midi λίγο είναι πολύ απλό δεν είναι τίποτα. Το ίδιο ισχύει και με control εξωτερικών μονάδων rack&vst σε υπολογιστή.

Μπορείς να έχεις μπάσο από άλλο όργανο σαν ήχο εάν το επιθυμείς, αλλά πρέπει να είναι καλό synth/workstation εάν είναι ένα απλό midi controller με 5-10 βασικούς ήχους θα είναι μάπα, απλά αυτό, το pa800 έχει πολύ καλύτερους ήχους μπάσου από οποιοδήποτε midi controller.

H GM Bank είναι για παίξιμο standar midi files και οι ήχοι δεν είναι τίποτα το αξιόλογο σε σχέση με τους ήχους της ROM των pa, το ίδιο και οι ήχοι XG.

Αυτές είναι οι γνώσεις μου περί midi, τώρα αν κάποιος άλλος φίλος μπορεί να βοηθήσει ας γράψει κάτι.[/quote]

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Το midi δεν το εχω δουλεψει καθολου σε συνδεση 2 οργανων μονο σε vst .
Το γνωριζω οτι ειναι εντολες .Αυτο που θελω να κανω ειναι αν μπορω μεσω εντολών να δωσω πχ στο κλαβιέ το bass του 800 σα να μοιραζω το 800 δηλαδη οχι να κανω αλλαγές ηχων απο το κλαβιε ,δε γινεται αυτο το ξερω. Δηλαδη εχω το 800 και θελω εστω το manual bass Να παιζει στο κλαβιε του Midi και οι ηχοι του 800 κανονικα αλλα το Bass να το εχω σε αλλο κλαβιε να μην υπάρχει και στο 800 .Aν δε γινεται μεσω του manual bass αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος .Aλλα πολυ φοβαμαι οτι με αυτά που μου λες ,δε θα γινεται και θα εχω επακριβως οτι παιζω στο 800 το ιδιο και στο Midi εγω ομως δεν το θελω αυτο. Αρα η μονη λυση ειναι να εχω δευτερο συνθι απο κατω.
0 x

KONNECTORAS Admin
Administrator
Administrator
Όνομα / Name: Βασίλης
Τοποθεσία (Location): Νίκαια
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: KURZWEIL: K2000S v3.87 w/P-RAM, 64MB sample ram & Compactflash Drive modification, K2500R v5.01 w/P-RAM2, 128MB sample ram & KDFX, K2600S v4.11 w/128MB P-RAM26, sample ram, RMB26-1 έως 4, & Compactflash Drive modification, Expression Mate (Ribbon Controller),
KORG: WAVESTATION SR, TRITON EXTREME 76 w/MOSS & 96MB sample ram, TRITON RACK (w/EXB-MOSS, EXB-SCSI, EXB-PCM 01-02-04-05-06-07-08-09), TRINITY PLUS (w/SOLO-TRI,HDR-TRI,DI-TRI,PBS-TRI), PA3X 76 w/EXB-M256, PAD CONTROL
ROLAND: JD990 w/SR-JV 04, JV1080 w/SR-JV 04-06-11-99, XV5080 w/128MB sample ram, SR-JV 01-07-19-98 & SRX 06-07-04-98, FANTOM-XR w/SRX 01-02-03-11-97 &1GB sample ram
YAMAHA: TG500 w/1MB flash ram, RM50 w/0.5MB flash ram, MOTIF ES6 (w/ PLG150-VL-AN-DX & 1GB sample ram), VL70M, PSS680+790, PSR500
CASIO: CZ101
AKAI: SG01V
NOVATION: SL 61 MK II
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Από αναζήτηση στο google...!
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ανταλλαγή γνώσεων, απόψεων, υλικού, τεχνικής βοήθειας καθώς και γνωριμίες με ανθρώπους του ίδιου ενδιαφέροντος, την μουσική τεχνολογία ή καλύτερα την τεχνολογία στην υπηρεσία της μουσικής!!!
Facebook Profile: Konnectoras Konnex
x 44
x 5
Group: Administrators
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times
Zodiac: Scorpio

Post #9 by KONNECTORAS Admin » Thu Oct 22, 2015 3:41 pm

Αν γράψεις με ποιο απλά Ελληνικά ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θέλεις να κάνεις θα σου πούμε και ΑΚΡΙΒΩΣ αν γίνεται...
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να κάνεις...
0 x
Image Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

Image ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΘΗΡΙΟ !!!

Antonis_maestros
Power user
Power user
Όνομα / Name: Aντώνης
Τοποθεσία (Location): Πρωτεύουσα
Επάγγελμα / Occupation: Ενορχηστρωτής / Μουσικός Παραγωγός - Sound Developer - PhD in Electronics Engineering/R&D
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Πιάνο - Synthesizers - Midi Εφαρμογές
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg KronosX - Pa4X 76 - Yamaha Montage 7 - Pa3X 76 - Roland XV88 - All Yamaha DX series - Emu3 - Emax II HD - OB V8
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Google
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Απόψεις απλών χρηστών , παροχή Μουσικής & τεχνικής υποστήριξης
Facebook Profile: http://www.facebook.com/antony.sharmman
https://myspace.com/sharmman
YouTube Channel: https://www.youtube.com/channel/UC8I7vy ... /playlists
x 30
Been thanked: 15 times

Post #10 by Antonis_maestros » Thu Oct 22, 2015 6:46 pm

pliktras2012 wrote:Το γνωριζω οτι ειναι εντολες .Αυτο που θελω να κανω ειναι αν μπορω μεσω εντολών να δωσω πχ στο κλαβιέ το bass του 800 σα να μοιραζω το 800 δηλαδη οχι να κανω αλλαγές ηχων απο το κλαβιε ,δε γινεται αυτο το ξερω. Δηλαδη εχω το 800 και θελω εστω το manual bass Να παιζει στο κλαβιε του Midi και οι ηχοι του 800 κανονικα αλλα το Bass να το εχω σε αλλο κλαβιε να μην υπάρχει και στο 800

Οι εντολές είναι πάγιες στην περίπτωση που κάνεις remote μέσω εξωτερικού κλαβιέ ή controller , ισχύουν μόνο
στην περίπτωση που θα κάνεις συγκεκριμένη αποστολή Program & control change , κατά τα άλλα παίζοντας το
remote κλαβιέ θα αποστέλλεις μόνο real time events όπως modulation/pitch/AT και ποιά νότα-ες παίζεις άρα
είναι καθαρά μόνο θέμα midi ρυθμίσεων του οργάνου & κλαβιέ να παίζουν τί και σε πιο midi κανάλι , δηλ.
στο παράδειγμά σου ένας ήχος μπορεί να σπλιταριστεί στην περιοχή μπάσσου σε άλλο midi κανάλι από αυτό
που υπακούει το όργανο άρα θεν θα διεγείρεται από αυτό όταν παίζεις σε αυτή την περιοχή , ενώ κάλιστα
μπορεί να ακούγεται όταν το παίζεις με το remote κλαβιέ που είναι ευθυγραμμισμένο στο ίδιο midi κανάλι !

Γιά το Ρα800 δεν μπορώ να σε βοηθήσω , αλλά το ίδιο πράγμα όμως σχετικά ανάποδα κάνω με το Pa3X & Kronos
όπου πχ έχω ευθυγραμμίσει το piano μου στο Kronos να παίζει στο midi κανάλι 16 όπου έχω ευθυγραμμίσει
ένα STS στο Pa3X που το διεγείρει , ενώ στο kronos στην ίδια έκταση παίζουν μόνο όργανα από Symphonic Orchestra.
Σαν πρώτη ιδέα λογικά γίνεται αλλά μπλέκουν λίγο τα πράγματα με τα styles & chord recognition του Pa800.

Πειραματίσου λίγο στις επιμέρους midi ρυθμίσεις STS & Global και ελπίζω να βοήθησα !
0 x

Disable adblock

Was This Topic Useful?

Return to “Korg PA800”