τι αρχεια δεχεται;

Θέματα που αφορούν τα συγκεκριμένα όργανα

Topic author
jimmy0385
Newbie
Newbie
Όνομα / Name: Δημητρης
Τοποθεσία (Location): Αλεξανδρουπολη
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Korg Trinity V3
Group: Registered users
Flag: Greece
Status: Offline

τι αρχεια δεχεται;

Post #1 by jimmy0385 » Wed Jul 20, 2016 10:09 pm

Καλησπερα,
Ηθελα να ρωτησω αν το trinity v3 moss δεχεται και κατι αλλο εκτος τα αρχεια pcg?

[ Post made via Android ] Image
0 x

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

STDOL1980
Senior user
Senior user
Όνομα / Name: Σταύρος
Τοποθεσία (Location): Ioannina
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Synth & blip-blip
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg Triton Classic, pa1Xpro, m50, Electribe SX, Electribe MX, Roland MC-909
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Από αναζήτηση Google
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ανταλλαγή απόψεων, μουσικό υλικό
x 9
x 16
Been thanked: 5 times
Zodiac: Aries

τι αρχεια δεχεται;

Post #2 by STDOL1980 » Thu Jul 21, 2016 11:26 am

Εάν έχει τοποθετηθεί και η PBS-TRI επάνω διαβάζει και αρχεία sampler (KSF KMP KSC) αλλά και AKAI S1000 format αλλά μέχρι 8 Mb.

Υπάρχουν ωστόσο περιορισμοί 2mb max ανά sample αφού τους φορτώνει ανά 2mb banks, επίσης τα μεγάλα samples μεγαλύτερα των 1,44 Mb δεν μπορούν να φορτωθούν από δισκέτα floppy χρειάζεται σκάζι (SCSI-TRI επέκταση για το Trinity) και αν θες να φορτώνεις από σκληρό samples χρειάζεται ο σκληρός δίσκος HDR-TRI.

Γενικά γίνεται αλλά μιλάμε για τεχνολογία 21 χρόνια πίσω το 1995.
0 x
Πληροφορίες στο bar...

Topic author
jimmy0385
Newbie
Newbie
Όνομα / Name: Δημητρης
Τοποθεσία (Location): Αλεξανδρουπολη
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Korg Trinity V3

τι αρχεια δεχεται;

Post #3 by jimmy0385 » Thu Jul 21, 2016 7:44 pm

Δεν ειναι οτι καιγομαι αλλα εχω παρατηρηση οτι η καλυτερες φωνες ειναι σε αλλες μορφες, ισως ειναι αυτο που λες οτι ειναι παλιο....αλλα καλοοο :applause:
Εδω και χρονια πολλα πλεον το pc μου ουτε θυρα για δισκετα δεν εχει..χαχα

Πως το βλεπω εάν έχει τοποθετηθεί και η PBS-TRI;

0 x

STDOL1980
Senior user
Senior user
Όνομα / Name: Σταύρος
Τοποθεσία (Location): Ioannina
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Synth & blip-blip
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg Triton Classic, pa1Xpro, m50, Electribe SX, Electribe MX, Roland MC-909
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Από αναζήτηση Google
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ανταλλαγή απόψεων, μουσικό υλικό
x 9
x 16
Been thanked: 5 times
Zodiac: Aries

τι αρχεια δεχεται;

Post #4 by STDOL1980 » Thu Jul 21, 2016 10:18 pm

jimmy0385 wrote:Source of the post Δεν ειναι οτι καιγομαι αλλα εχω παρατηρηση οτι η καλυτερες φωνες ειναι σε αλλες μορφες, ισως ειναι αυτο που λες οτι ειναι παλιο....αλλα καλοοο :applause:
Εδω και χρονια πολλα πλεον το pc μου ουτε θυρα για δισκετα δεν εχει..χαχα

Πως το βλεπω εάν έχει τοποθετηθεί και η PBS-TRI;

Στο πίσω μέρος του οργάνου έχει τις θύρες εκεί φαίνεται τι είναι εγκατεστημένο ότι δεν είναι έχει πλαστικό κάλυμα ή θα είναι κενή η θύρα, 2ος πιο σίγουρος τρόπος όταν ανοίγεις το όργανο στην οθόνη γράφει τι υπάρχει επάνω στο όργανο επεκτάσεις, ram, os κτλ

Από όσο έχω ασχοληθεί λίγο με samples στο Classic το συμπέρασμα είναι ότι δεν αξίζει εάν δεν έχεις επάνω σκάζι και zip drive και πάλι θέλει κανα 10λετπτο φόρτωμα πριν το λάιβ γενικά σε σύγκριση με ταχύτητες και μεγέθη καινούργιων οργάνων τα παλιά όργανα δεν συμφέρουν για samples και σε κάποια στιγμή θα μείνεις είτε από drive είτε από δισκέτες, είτε από zip, σκληρό κτλ οτιδήποτε είναι μηχανικό μέρος κάποια στιγμή θα σε αφήσει...

Νομίζω ότι στο Trinity η μνήμη RAM είναι διαφορετική (non-volatile) και κρατάει τα samples δεν χρειάζονται επαναφόρτωμα, τώρα επειδή δεν το έχω το όργανο αν θέλει ες απαντήσει και κάποιος πιο ειδικός που το έχει χρησιμοποιήσει και το ξέρει πιο καλά, αλλά γενικά 8 Mb σε σετ των 2Mb μη περιμένεις και πολλά τα Keman violia sample είναι μόνο 4,52 Mb πχ κάποια ney, κλαρίνα, kottis κτλ ίσως είναι πιο μικρά σε μέγεθος.

Όσο αφορά τα περιφεριακά σκάζι, δισκέτες, zip, usb>floppy καλώδια κτλ καλό είναι να προετοιμάζεσαι εφόσον ασχολείσαι με παλιά τεχνολογία επίσης εάν σκέφτεσαι να αλλάξεις floppy drive να πας σε emulator μη χαίρεσαι και πολύ γιατί πάλι θα στο κάνει format 1,44 Mb δε πα να ναι και 5 Giga οπότε κλάφτα χαράλαμπε σε γενικές γραμμές.

καλή συνέχεια!
0 x
Πληροφορίες στο bar...

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Was This Topic Useful?

Return to “Korg Trinity V3-Plus”