Pa3X & Επαγγελματικές Συλλογές

Θέματα που αφορούν τα συγκεκριμένα όργανα

gianniskorg
Power user
Power user
Όνομα / Name: Γιάννης! jk!
Τοποθεσία (Location): Περιστέρι Αttικής!
Επάγγελμα / Occupation: Καλλιτέχνης, γενικότερα!!!
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Πλήκτρα
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: Korg: PA-800, και το ριμάδι Pa3x-61k
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: απο το google
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Πληροφορίες, γνώσεις, και γνωριμίες με άλλους μουσικούς!
YouTube Channel: vikto95
x 22
x 1
Group: Registered users
Been thanked: 1 time
Zodiac: Libra
Status: Offline

Re: Pa3X & Επαγγελματικές Συλλογές

Post #31 by gianniskorg » Sat May 05, 2012 2:09 am

Antonis_maestros wrote:Αλλοίμονο Γιάννη και το γνωρίζω , νάσαι καλά , γιαυτό σου απάντησα χαριτολογώντας !

από μεριάς μου η έμπρακτη παρουσίαση όλων αυτών πού χρειάζονται που
είναι και πάρα πολλά και πρέπει κάποιος να τα φτιάξει "στην τελική" αν πραγματικά θέλει να
κατέχει ένα πραγματικά ολοκληρωμένο Arranger και σ' αυτό το topic αυτό πραγματεύομαι !

Σίγουρα Αντώνη και όχι μόνο!
Είναι μεγάλη ανακούφιση για τον νέο μουσικό να τα έχει όλα ΕΤΟΙΜΑ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ! Τουλάχιστον ασχολείται μόνο με τα ρεπερτόριο του!
Για να βγει το αποτέλεσμα που παρουσιάζεις απαιτεί πολύ γνώση, πολλές ώρες, και ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ μεράκι!!!!!!!!!!!!!!!!
Και η επιτυχία ποια είναι? Να σκεφτείς κόλπα για τον μουσικό να του λύνουν τα χέρια, πριν τον μουσικό!
Κι αυτό το κάνεις με μεγάλη επιτυχία!!!!!!!!!!!
0 x

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Rol_Man
User
User
Όνομα / Name: Μανώλης Χναράκης
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Διάφορα
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: -

Post #32 by Rol_Man » Sat May 05, 2012 3:19 pm

gianniskorg wrote:Μανώλη..... και για σενα το λέω!!!
:D :D :D
0 x

korg1
Newbie
Newbie
Όνομα / Name: korg1
Τοποθεσία (Location): athens
Μουσικό όργανο / Music Instrument: keyboards
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: triton extreme,pa500,roland fantomx7,roland xp80,ra-95,a-33,
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: ideas
YouTube Channel: http://www.youtube.com/user/korgfx

Post #33 by korg1 » Thu Sep 06, 2012 4:25 am

Έχω πολλά χρόνια να δουλέψω arrangers,και τώρα που πήρα ένα 500αράκι,και προσπαθώ να το στήσω,αντιλήφθηκα το εξής:
όσα χρόνια κι αν πάιζουμε κάποια κομμάτια,ζειμπέκικα πχ,ποτέ δεν θυμόμαστε πραγμάτικά μετα απο πόσα μέτρα πχ πέφτει το 8άρι,η κάποια άλλη διαρυθμιση,ολα γίνονται πια εμπειρικά,εκτός απο κανένα καινούριο τραγούδι,οπου εκεί κοιτάς την παρτιτούρα μεχρι να πάρεις τον αέρα,οπότε βλέπεις και την αλλαγή των μέτρων...

Και επειδή δεν θέλω να γεμίσω τις banks με ζειμπέκικα για το κάθε τραγούδι,και επειδή μετα απο τόσα χρόνια και τόσες χιλλιάδες τραγούδια που έχω παίξει(αλλα μια φορά η μια σεζόν,και άλλα μέχρι και σήμερα) δεν θυμάμαι πλέον ούτε τίτλους ούτε ποιος τα λέει,σκέφτηκα να κάνω αυτό που έκανε ο Αντώνης,δηλαδή ένα style που να περιέχει 9/4,8/4,7/4,5/4 κτλ.....

αλλα πάλι δεν με βόλευε,απο την άποψη πώς δεν θέλω να μπάινω στην διαδικασία να σκέφτομαι πάνω στην δουλιά πότε,και σε πόσα μέτρα υπάρχει ένα 3άρι η 5άρι η οτιδήποτε άλλο...!

Έτσι,σκέφτηκα να κάνω κάτι άλλο:
έκανα ένα νέο CV-2 με μονές 1/4,ώστε να κάνω τα κοψίματα όπου και όποτε θέλω,και να πίανω τον τραγουδιστή σε περίπτωση που φύγει(και ως συνήθως δεν είναι λιγες οι φορές που τους κυνηγάμε),και το ανέθεσα σε ένα chord που βόλευε,στο no3rd/5th.....

Δουλέυει πολύ καλά μπορώ να πώ,τουλάχιστον για όσους είναι συνηθισμένοι με τα arrangers....με εμένα που έχω συνηθήσει τόσα χρόνια να έχω ελευθερα τα χέρια,να τρέχουν πάνω κάτω,να ξεκινά το αριστερό απο C-1 και να καταλήγει στην άλλη μεριά του keyboard ενώ το δεξί πάιζει τα δικά του στο άλλο όργανο,η για κάποιον που έχει μάθει να παίζει πιανιστικά μια ζωή ,η ακόμα και ένα strum...μπορεί να αποβεί μοιραίο!!!!!

κατέληξα λοιπόν να δοκιμάζω διάφορους τρόπους που θα μπορούσε κάποιος να παίξει με ένα 9/4 ως επι το πλείστον ,τα περισσότερα τραγούδια που αναφέρατε πρίν,χώρίς την χρήση του ''tap tempo reset'' και με τα σωστά κοψίματα και μέτρα...

Το πρόβλημα που αμέσως αντιμετώπισα,τουλάχιστον στο δικό μου όργανο(δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για τα νεότερα μοντέλα),ηταν το ότι τα fills και break ακόμα και αν τα ρύθμιζα να πάιζουν στο παρών μέτρο,η στο αμέσως επόμενο measure η στο first measure,παντα με πέταγαν έξω αν έπαιζα πιο πρίν κάποιο σχήμα η κάποιο άλλο μέτρο εκτος απο 9/4.....

Εκανα λοιπόν το εξής:
προσπάθησα να ξεγελάσω το μηχάνημα,όσο γινόταν τουλάχιστον.....και τι θέλω να πώ,θα σας δώσω ένα παράδειγμα:

έβαλα intro1: 3/4 (τα γνωστά σε όλλους μας για μπάσιμο 7-8-9)
intro2: pianisimo με arpezz guitatrs,right κτλ και feeling 4/4 (μοντέρνο) αλλα με signature 1/4 χ 9cv lenth) 9/4 δηλαδή
σκοπός ήταν να μπορώ να διακόψω ανα τεταρτο το measure,γιαυτό και το signature ειναι 1/4 και όχι 9/4

intro3:το ίδιο αλλα με full orchestration

variation1: κανονικο 9/4 ζειμπέκικο με signature 1/4 x 9cv .Oμοίως και τα υπόλοιπα variations πχ το 8/8 το κάνουμε 1/4 χ 8cv

....το ''tricky part'' τωρα....τα breaks!!!!

Στο Fill1 είχα για παράδειγμα το κλασικο 7-8-9 ,στην ουσία ενα 3/4 μέτρο.Επειδή όμως τώρα κάθε φορά που πατάμε το fill,επεμβαίνουμε στο 1/4 και όχι στο 9/4,και πολλές φορές μπορεί να πέσουμε λίγο πιο πρίν η πιο μετά,και επειδή απλα όταν πάιζουμε ενα 8\8 μέτρο,αυτο το fill μας είναι άχρηστο,του πρόσθεσα άλλο ενα τέταρτο με δέκαταέκτα,και έτσι πλέον μας είναι χρήσιμο παντού....ενα 4/4 μέτρο δηλαδή,και επειδή ποτέ δεν ξέρεις πόσο απο το 4/4 θα χρειαστέις στο fill,το έκανα 2/4 χ 2cv σε περίπτωση που χρείαστώ λιγότερο....

Fill2: (the magician) ένα 4/4 με τέταρτα στραπάτες(στο τελευταίο τέταρτο έβαλα και drumfill δέκαταέκτα).Αυτό κάνει όλη την δουλιά,επιτρέπει να κόψουμε το 9άρι σε 8άρι 7άρι κτλ και ταυτόχρονα έχει και το fill.Και επειδή όπως είπα και παραπάνω,ποτέ δεν ξέρουμε πόσο θα χρειαστούμε,και πρέπει να μπορούμε να το διακοψουμε όποτε επιθυμούμε και να γυρίσουμε στο 9άρι μας πατώντας το v1 η στο 8άρι μας στο v2 αναλόγως..έδωσα στo fill signature=1\4 χ cv4.

Στο break τώρα:είχα ενα 5/8 με fill στα -3-4-5. το signature που έβαλα για τους ίδιους λόγους που αναφερα παραπάνω,το έβαλα 10/8 χ cv1.
Tώρα στα end1 έβαλα 1/4 χ 4cv ένα καπέλο για fin
end2 έβαλα 7-8-9+καπέλο,3/4 δηλαδη+3/4τοκαπέλο=6/4. στο signature έβαλα 6/8χ 3cv
end3 έβαλα ένα orch roll (για πρόζες οπως το άνοιξε πέτρα,κτλ!!!)

Δοκιμάστε το και με μερικές δοκιμές,μέχρι να βρέιτε πώς δουλέυουν οι συνδυασμοί και το timing στα κουμπάκια,θα διαπιστώσετε πως στα περισσότερα τραγούδια δεν θα χρειαστέιτε να αλλάξετε variation καθόλου...ούτε να σκοτίζεστε για το πότε και σε ποιο μέτρο του κάθε τραγουδιού πρέπει να αλλάξετε variation,φυσικα για τους πιο τολμηρούς,υπάρχει πάντα και το cv2 στο no3rd5th με τις μονές στραπάτες....
Καλή διασκέδαση σε όσους αποφασίσουν να το δοκιμάσουν,εγώ προσωπικά,θα κάνω αλλο ενα,απτάλικο στην ιδια φιλοσοφια,και ένα με μιξ χασαπικο-ζειμπεκικο-κουαρατσα....αντε και στα τρελλα κέφια,και αν προλαβω,να κάνω ένα rock-εντεχνο ζειμπέκικο...αυτά!!!!!
0 x

pa2x
Senior user
Senior user
Όνομα / Name: Δημήτρης
Τοποθεσία (Location): Ελλάδα, Αθήνα
Μουσικό όργανο / Music Instrument: Πιάνο, Αρμόνιο
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: KORG PA4X_61+PaAS - YAMAHA MOXF6 - KAWAI VPC1
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Τυχαία
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Άτομα με τα ίδια ενδιαφέροντα.
x 2
x 4
Been thanked: 9 times
Flag: Greece
Zodiac: Capricorn

Post #34 by pa2x » Thu Sep 06, 2012 9:53 am

Αγαπητέ korg1 θα σου ήταν δύσκολο να μας ανέβαζες ένα style σου για να πάρουμε μία ιδέα πρακτικά?

Δημήτρης
0 x

Disable adblock

KONNECTORAS Admin
Administrator
Administrator
Όνομα / Name: Βασίλης
Τοποθεσία (Location): Νίκαια
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: KURZWEIL: K2000S v3.87 w/P-RAM, 64MB sample ram & Compactflash Drive modification, K2500R v5.01 w/P-RAM2, 128MB sample ram & KDFX, K2600S v4.11 w/128MB P-RAM26, sample ram, RMB26-1 έως 4, & Compactflash Drive modification, Expression Mate (Ribbon Controller),
KORG: WAVESTATION SR, TRITON EXTREME 76 w/MOSS & 96MB sample ram, TRITON RACK (w/EXB-MOSS, EXB-SCSI, EXB-PCM 01-02-04-05-06-07-08-09), TRINITY PLUS (w/SOLO-TRI,HDR-TRI,DI-TRI,PBS-TRI), PA3X 76 w/EXB-M256, PAD CONTROL
ROLAND: JD990 w/SR-JV 04, JV1080 w/SR-JV 04-06-11-99, XV5080 w/128MB sample ram, SR-JV 01-07-19-98 & SRX 06-07-04-98, FANTOM-XR w/SRX 01-02-03-11-97 &1GB sample ram
YAMAHA: TG500 w/1MB flash ram, RM50 w/0.5MB flash ram, MOTIF ES6 (w/ PLG150-VL-AN-DX & 1GB sample ram), VL70M, PSS680+790, PSR500
CASIO: CZ101
AKAI: SG01V
NOVATION: SL 61 MK II
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Από αναζήτηση στο google...!
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ανταλλαγή γνώσεων, απόψεων, υλικού, τεχνικής βοήθειας καθώς και γνωριμίες με ανθρώπους του ίδιου ενδιαφέροντος, την μουσική τεχνολογία ή καλύτερα την τεχνολογία στην υπηρεσία της μουσικής!!!
Facebook Profile: Konnectoras Konnex
x 44
x 5
Group: Administrators
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times
Zodiac: Scorpio

Post #35 by KONNECTORAS Admin » Thu Sep 06, 2012 10:17 am

korg1 wrote:Έχω πολλά χρόνια να δουλέψω arrangers,και τώρα που πήρα ένα 500αράκι,και προσπαθώ να το στήσω,αντιλήφθηκα το εξής:
όσα χρόνια κι αν πάιζουμε κάποια κομμάτια,ζειμπέκικα πχ,ποτέ δεν θυμόμαστε πραγμάτικά μετα απο πόσα μέτρα πχ πέφτει το 8άρι,η κάποια άλλη διαρυθμιση,ολα γίνονται πια εμπειρικά,εκτός απο κανένα καινούριο τραγούδι,οπου εκεί κοιτάς την παρτιτούρα μεχρι να πάρεις τον αέρα,οπότε βλέπεις και την αλλαγή των μέτρων...

Και επειδή δεν θέλω να γεμίσω τις banks με ζειμπέκικα για το κάθε τραγούδι,και επειδή μετα απο τόσα χρόνια και τόσες χιλλιάδες τραγούδια που έχω παίξει(αλλα μια φορά η μια σεζόν,και άλλα μέχρι και σήμερα) δεν θυμάμαι πλέον ούτε τίτλους ούτε ποιος τα λέει,σκέφτηκα να κάνω αυτό που έκανε ο Αντώνης,δηλαδή ένα style που να περιέχει 9/4,8/4,7/4,5/4 κτλ.....

αλλα πάλι δεν με βόλευε,απο την άποψη πώς δεν θέλω να μπάινω στην διαδικασία να σκέφτομαι πάνω στην δουλιά πότε,και σε πόσα μέτρα υπάρχει ένα 3άρι η 5άρι η οτιδήποτε άλλο...!

Έτσι,σκέφτηκα να κάνω κάτι άλλο:
έκανα ένα νέο CV-2 με μονές 1/4,ώστε να κάνω τα κοψίματα όπου και όποτε θέλω,και να πίανω τον τραγουδιστή σε περίπτωση που φύγει(και ως συνήθως δεν είναι λιγες οι φορές που τους κυνηγάμε),και το ανέθεσα σε ένα chord που βόλευε,στο no3rd/5th.....

Δουλέυει πολύ καλά μπορώ να πώ,τουλάχιστον για όσους είναι συνηθισμένοι με τα arrangers....με εμένα που έχω συνηθήσει τόσα χρόνια να έχω ελευθερα τα χέρια,να τρέχουν πάνω κάτω,να ξεκινά το αριστερό απο C-1 και να καταλήγει στην άλλη μεριά του keyboard ενώ το δεξί πάιζει τα δικά του στο άλλο όργανο,η για κάποιον που έχει μάθει να παίζει πιανιστικά μια ζωή ,η ακόμα και ένα strum...μπορεί να αποβεί μοιραίο!!!!!

κατέληξα λοιπόν να δοκιμάζω διάφορους τρόπους που θα μπορούσε κάποιος να παίξει με ένα 9/4 ως επι το πλείστον ,τα περισσότερα τραγούδια που αναφέρατε πρίν,χώρίς την χρήση του ''tap tempo reset'' και με τα σωστά κοψίματα και μέτρα...

Το πρόβλημα που αμέσως αντιμετώπισα,τουλάχιστον στο δικό μου όργανο(δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για τα νεότερα μοντέλα),ηταν το ότι τα fills και break ακόμα και αν τα ρύθμιζα να πάιζουν στο παρών μέτρο,η στο αμέσως επόμενο measure η στο first measure,παντα με πέταγαν έξω αν έπαιζα πιο πρίν κάποιο σχήμα η κάποιο άλλο μέτρο εκτος απο 9/4.....

Εκανα λοιπόν το εξής:
προσπάθησα να ξεγελάσω το μηχάνημα,όσο γινόταν τουλάχιστον.....και τι θέλω να πώ,θα σας δώσω ένα παράδειγμα:

έβαλα intro1: 3/4 (τα γνωστά σε όλλους μας για μπάσιμο 7-8-9)
intro2: pianisimo με arpezz guitatrs,right κτλ και feeling 4/4 (μοντέρνο) αλλα με signature 1/4 χ 9cv lenth) 9/4 δηλαδή
σκοπός ήταν να μπορώ να διακόψω ανα τεταρτο το measure,γιαυτό και το signature ειναι 1/4 και όχι 9/4

intro3:το ίδιο αλλα με full orchestration

variation1: κανονικο 9/4 ζειμπέκικο με signature 1/4 x 9cv .Oμοίως και τα υπόλοιπα variations πχ το 8/8 το κάνουμε 1/4 χ 8cv

....το ''tricky part'' τωρα....τα breaks!!!!

Στο Fill1 είχα για παράδειγμα το κλασικο 7-8-9 ,στην ουσία ενα 3/4 μέτρο.Επειδή όμως τώρα κάθε φορά που πατάμε το fill,επεμβαίνουμε στο 1/4 και όχι στο 9/4,και πολλές φορές μπορεί να πέσουμε λίγο πιο πρίν η πιο μετά,και επειδή απλα όταν πάιζουμε ενα 8\8 μέτρο,αυτο το fill μας είναι άχρηστο,του πρόσθεσα άλλο ενα τέταρτο με δέκαταέκτα,και έτσι πλέον μας είναι χρήσιμο παντού....ενα 4/4 μέτρο δηλαδή,και επειδή ποτέ δεν ξέρεις πόσο απο το 4/4 θα χρειαστέις στο fill,το έκανα 2/4 χ 2cv σε περίπτωση που χρείαστώ λιγότερο....

Fill2: (the magician) ένα 4/4 με τέταρτα στραπάτες(στο τελευταίο τέταρτο έβαλα και drumfill δέκαταέκτα).Αυτό κάνει όλη την δουλιά,επιτρέπει να κόψουμε το 9άρι σε 8άρι 7άρι κτλ και ταυτόχρονα έχει και το fill.Και επειδή όπως είπα και παραπάνω,ποτέ δεν ξέρουμε πόσο θα χρειαστούμε,και πρέπει να μπορούμε να το διακοψουμε όποτε επιθυμούμε και να γυρίσουμε στο 9άρι μας πατώντας το v1 η στο 8άρι μας στο v2 αναλόγως..έδωσα στo fill signature=1\4 χ cv4.

Στο break τώρα:είχα ενα 5/8 με fill στα -3-4-5. το signature που έβαλα για τους ίδιους λόγους που αναφερα παραπάνω,το έβαλα 10/8 χ cv1.
Tώρα στα end1 έβαλα 1/4 χ 4cv ένα καπέλο για fin
end2 έβαλα 7-8-9+καπέλο,3/4 δηλαδη+3/4τοκαπέλο=6/4. στο signature έβαλα 6/8χ 3cv
end3 έβαλα ένα orch roll (για πρόζες οπως το άνοιξε πέτρα,κτλ!!!)

Δοκιμάστε το και με μερικές δοκιμές,μέχρι να βρέιτε πώς δουλέυουν οι συνδυασμοί και το timing στα κουμπάκια,θα διαπιστώσετε πως στα περισσότερα τραγούδια δεν θα χρειαστέιτε να αλλάξετε variation καθόλου...ούτε να σκοτίζεστε για το πότε και σε ποιο μέτρο του κάθε τραγουδιού πρέπει να αλλάξετε variation,φυσικα για τους πιο τολμηρούς,υπάρχει πάντα και το cv2 στο no3rd5th με τις μονές στραπάτες....
Καλή διασκέδαση σε όσους αποφασίσουν να το δοκιμάσουν,εγώ προσωπικά,θα κάνω αλλο ενα,απτάλικο στην ιδια φιλοσοφια,και ένα με μιξ χασαπικο-ζειμπεκικο-κουαρατσα....αντε και στα τρελλα κέφια,και αν προλαβω,να κάνω ένα rock-εντεχνο ζειμπέκικο...αυτά!!!!!

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα προσέγγιση!!!!!
Τα υποψιαζόμουν αυτά, αλλά ακόμα δεν έχω προγραμματίσει το δικό μου style, οπότε ήταν στο πεδίο της εικασίας...
Αλήθεια, βάλε μας κάποιο βίντεο, μήπως και καταλάβουμε και εμείς τίποτα...! ;) ;) ;) :D
0 x
Image Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

Image ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΘΗΡΙΟ !!!

korg1
Newbie
Newbie
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: triton extreme,pa500,roland fantomx7,roland xp80,ra-95,a-33,

Post #36 by korg1 » Thu Sep 06, 2012 8:30 pm

Αν είχα την πολυτέλεια χρόνου,ευχαριστως θα το έκανα....δυστυχώς επειδη το πήρα πρόσφατα το όργανο και πιέζομαι να ετοιμάσω ρυθμούς,δεν προλαβαίνω για τώρα,καποια στιγμή ισως αργότερα στο μέλλον....το style δεν είναι τελειωμενο,και να φανταστείτε δεν έχω ακόμα καν φτιάξει programs και performances.Aκούστε ενα μικρό δείγμα για όσους πιστέυουν πως απλά θα χάσουν χρόνο φτιάχνοντας τα styles όπως περιέγραψα παραπάνω.στο demo χρησιμοποιώ μόνο το intro1,fill2, το fill1, το variation 1,και το ιντρο2...

[youtube]vpWsOWLCeVA[/youtube]
0 x

kios
Senior user
Senior user
Όνομα / Name: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Τοποθεσία (Location): ΕΛΛΑΔΑ
Μουσικό όργανο / Music Instrument: ΑΡΜΟΝΙΟ
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: KORG PA800,
ROLAND D50
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: INTERNET
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: ΔΙΑΦΟΡΑ
x 1

Post #37 by kios » Thu Sep 06, 2012 10:44 pm

Στο πα500 που εχει λιγες θεσεις για user styles ειναι ενας τροπος εξοικονομισης θεσεων.

Εγω προσωπικα στο 800αρι εχω μια bank που ειναι μονο ζειμπεκικα.Εκει εχω και απταλικα,καμιλιερικα κτλ.

Exω δυο ζειμπεκικα σε στυλ μοντερνο που περιεχουν μεσα 9/4,3/4,5/4. με διαφορετικα FILL IN
Στο ενα απ αυτα εκανα edit και σε ενα variation εχω κοψει 2 μετρα απο το 9/4 για να γινει 7/4 και εχω στο "intro1" 2/4,Αυτο για τις αναγκες του "βρεχει στη φτωχογειτονια"

Παιγμενα σε real time τα παρακατω.

Την πυρογα την εχω ολο το κοματι σε ενα variation οπου ειναι γραμενο με αλλαγες στα ακορντα κι απλα παιζω αρπ πιανο.

Την ροζα λιγο προχειροδουλεια, var1 δυο length 9/4,var2 δυο length σε 7/4 και var3 ενα length σε 9/4 και απλα ανα στιχακι ανοιγω καποια mute του ρυθμου για να γεμιζει λιγο λιγο ο ρυθμος.Αυτο το κοματι αξιζει νομιζω μια θεση στις banks γιατι εχει μια αλλη ενορχηστρωση.

Επισης ειναι απαραιτητα ζειμπεκικα στυλ "πινω και μεθω" "ειναι το κρυο τσουχτερο".Ποιο παλια ενορχηστρωση!Κι επισης ζειμπεκικα με ρεμπετικο υφος!
Εχω κι ενα επισης να βαραν δυνατα τα τομ για στυλ λαδαδικα,γενεθλια.

Νομιζω δηλαδη οπως και να εχει καλο ειναι να εχουμε μια ποικιλια τουλαχιστον σε εμας που εχουμε οργανο με πολλες θεσεις!

Αυτα τα ολιγα κι απο μενα :)
Last edited by kios on Mon Dec 09, 2013 8:52 pm, edited 1 time in total.
0 x
Αγαπημενη μου νοτα . . . "S O L"

Μy styles : http://www.youtube.com/user/kios31

korg1
Newbie
Newbie

Post #38 by korg1 » Thu Sep 06, 2012 11:48 pm

δεν ειναι θεμα τοσο το να γλυτωσουμε θέσεις πιστευω απο τα users,οσο το να προλαβαίνουμε στο ''φτερο'' οποιοδήποτε ελέυθερο πρόγραμμα κάνουν οι τραγουδιστές.για πιο σταμπιλαρισμένα πράγματα ειναι ωραίο να έχεις ενα style ενορχηστρωμενο για το κάθε κομμάτι,δεν το συζητώ!!!

Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα γούστα μου η αν έχει αλλάξει η πείρα την αποψή μου,πιστέυω όμως πλέον,πως τα styles θα πρέπει,να έχουν ενα χρώμα,ενα groove και ενα boost γενικα πιο live,και όχι τόσο δισκογραφικό.Kαι το λέω εγώ αυτο,που κάποτε έχανα ώρες σχολέιου και ξεγνοιασιάς,για να κάνω midi ενορχηστρώσεις(περίπου 5000 τραγούδια) για λογαριασμό γνωστής σουηδικής εταιρίας,και ακριβώς όπως ήταν οι δισκογραφικές εκτελέσεις....πλέον γουστάρω απίστευτα τις διασκευές,ισως γιατί με όλα αυτά τα καραοκε κτλ,πλέον ούτε ο κόσμος γουστάρει πιά,τα βαρέθηκε....ενώ κάποτε λέγαμε :''άκου,ιδιος ο δίσκος ακούγεται''....

Ολα αυτά τα αναφέρω απλά γιατί είμαι πεπεισμένος πώς δεν έχει σημασία στα live,το πόσο ''ίδιο με τον δίσκο'' θα παιχτεί το τραγούδι,όσο το να πάρει τον ακροατή μαζί του,να τον κουνήσει,να τον συνεπάρει και εν τέλη να περάσει όμορφα και να το θυμάται...φυσικα έχει σημασία να παιχτει όσο πιο σωστά είναι εφικτό,αλλα και πάλι,τα γούστα και οι απόψεις μπορεί να διίστανται .....οπότε όλα έχουν να κάνουν με αυτό που ικανοποιεί τον καθένα απο εμάς,είναι ωραίο πάντως να ανακαλύπτουμε νέα πράγματα και εναλλακτικές όσο αναφορά το πώς θέλουμε να είναι το setup μας στα live!!!!!
0 x

KONNECTORAS Admin
Administrator
Administrator
Όνομα / Name: Βασίλης
Τοποθεσία (Location): Νίκαια
Μοντέλο οργάνου / Music Instrument Model: KURZWEIL: K2000S v3.87 w/P-RAM, 64MB sample ram & Compactflash Drive modification, K2500R v5.01 w/P-RAM2, 128MB sample ram & KDFX, K2600S v4.11 w/128MB P-RAM26, sample ram, RMB26-1 έως 4, & Compactflash Drive modification, Expression Mate (Ribbon Controller),
KORG: WAVESTATION SR, TRITON EXTREME 76 w/MOSS & 96MB sample ram, TRITON RACK (w/EXB-MOSS, EXB-SCSI, EXB-PCM 01-02-04-05-06-07-08-09), TRINITY PLUS (w/SOLO-TRI,HDR-TRI,DI-TRI,PBS-TRI), PA3X 76 w/EXB-M256, PAD CONTROL
ROLAND: JD990 w/SR-JV 04, JV1080 w/SR-JV 04-06-11-99, XV5080 w/128MB sample ram, SR-JV 01-07-19-98 & SRX 06-07-04-98, FANTOM-XR w/SRX 01-02-03-11-97 &1GB sample ram
YAMAHA: TG500 w/1MB flash ram, RM50 w/0.5MB flash ram, MOTIF ES6 (w/ PLG150-VL-AN-DX & 1GB sample ram), VL70M, PSS680+790, PSR500
CASIO: CZ101
AKAI: SG01V
NOVATION: SL 61 MK II
Πώς μάθατε για το midipart / How did you find midipart site: Από αναζήτηση στο google...!
Τι ψάχνετε στο midipart / What are you looking for in midipart site: Ανταλλαγή γνώσεων, απόψεων, υλικού, τεχνικής βοήθειας καθώς και γνωριμίες με ανθρώπους του ίδιου ενδιαφέροντος, την μουσική τεχνολογία ή καλύτερα την τεχνολογία στην υπηρεσία της μουσικής!!!
Facebook Profile: Konnectoras Konnex
x 44
x 5
Group: Administrators
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times
Zodiac: Scorpio

Post #39 by KONNECTORAS Admin » Fri Sep 07, 2012 12:27 am

Ο προγραμματισμός πάντως όπως τον έχω στο μυαλό μου είναι διπλός.
Δηλαδή και εκτελέσεις και ενορχηστρώσεις "δίσκου" άλλα και κάποιες χαρακτηριστικές ορχήστρες live, διαφόρων εκδοχών για καταστάσεις "έκτακτης ανάγκης", που το λέω εγώ.

Πάντως -εκτός θέματος βέβαια- κατέβασα και τα πιάνα σου. Ανυπομονώ να τα δοκιμάσω!
0 x
Image Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

Image ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΘΗΡΙΟ !!!

korg1
Newbie
Newbie

Post #40 by korg1 » Fri Sep 07, 2012 1:15 am

για το fantomx εννοεις? υπάρχουν ακόμα?τωρα που το λες,ειχα σαμπλάρει καποια δειγματα απο μερικες SRX,αλλα ποτε δεν πρόλαβα να κατσω να λουπάρω τα δειγματα,να φτιαξω τα multisamples και να τα κανω assign στα programs....στα πιανακια αυτά,πρέπει να έιχα και ενα συμπαθητικο wurly αν δεν κάνω λάθος!!!!
0 x

Disable adblock

Was This Topic Useful?

• Similar Topics
    Replies
    Views
    Last post
  • Free "Enigma" Korg Pa3X Style - by Jimlefreak
    by JIMLEFREAK » Wed Apr 29, 2020 11:06 pm » in Korg PA3X
    0
    579
    by JIMLEFREAK View the latest post
    Wed Apr 29, 2020 11:06 pm

Return to “Korg PA3X”